Ka Jõgeva autojuhid seiskasid kõrge kütuseaktsiisi protestiks sõidukid

Laupäeval kell 12 kutsuti kõiki eestimaalasi üles kütuse kõrge aktsiisimaksu  vastu meelt avaldama, jättes autod pooleks tunniks tee äärde seisma.


Jõgeva Alexela tanklas oli napilt viis minutit pärast südapäeva vapralt seismas neli autot, nende kõrval viis inimest. Esimesel autol lehvis uhkelt Eesti lipp. Kui veel nädalapäevad tagasi võis tanklate hinnakirjast näha, et bensiiniliiter maksab üle 1,4 euro, siis just kui tellitult oli laupäeval Alexelas bensiini hind 1,36 ning diislikütusel 1,38 eurot liitrilt. Jõgeva Olerexi tanklas maksis samal päeval pool tundi hiljem bensiin 1,37 ja diislikütus 1,38 eurot liiter.

Üleskutse teinud Eduard Noormägi hinnangul sooviti protestiaktsiooniga näidata, et rahvas on kõrge kütuseaktsiisi vastu. „Alles neljapäeval postitasime üleskutse ja täna on laupäev. Kahe päevaga on tegelikult palju rahvast üleskutsega kaasa läinud,“ tõdes ta. Kõigile meeleavaldajatele pandi aga südamele, et liiklusohtlikke olukordi tekitada ei tohi. „Pöörasin tähelepanu, et pargitaks tee ääres ega pandaks teid kinni,“ lisas ta.

Kui kütuseaktsiisi langetamise poolt oli laupäevaks allkirja andnud 1881 inimest, siis pühapäeval oli allakirjutanute arv tõusnud 2591ni. Petitsiooni koostajate eesmärk on saada kokku 10 000 allkirja.

Seda, et kütusehinna tõus mõjutab kogu elu, kinnitasid kõik kohalviibinud. „Ma elan kohas, kus ei liigu ühtegi liinibussi. Tasuta ühistransport jätab mind külmaks,“ rääkis Kaspar Võsokovski. Krista Milštein tõdes, et tal polegi võimalik ilma autota tööl käia. „Peaksin bussiga sõitma Jõgevale ja sealt edasi Mustveesse. Aga bussid ei käi sel kellaajal, kui mulle  vaja. Isegi sellise hinna juures mõtled kõik sõidud läbi, kaalutled, kas ikka on vaja minna kellelegi kaugemale külla. Mu sugulased elavad minust kaugel ja mõtlen enne mitu korda, kui nende poole lähen,“ tunnistas naine.

„Kui kütusehind tõuseb, kallineb näiteks ka leib. See aga ei tähenda, et kui nädal tagasi maksis kütus ligi 1,5 eurot liiter, aga nüüd veidi vähem, siis keegi kohe toidukauba hinna alla laseks,“ möönis Alar Post. Ka Kaspar Võsokovski kinnitas, et kui kütust osta, peab muude asjade arvelt kokku hoidma.

Pool tundi sai peagi täis, kuid autosid bensiinijaama juurde ei tulnud. Eduard Noormägi sõnul on samasuguseid kogunemisi plaanis veelgi. „Kui see ei õnnestu, mõtleme midagi muud välja ja siis juba pikemaks ajaks,“ lubas ta. Aktsiisi langetamise eest seisvate inimeste jõud ei rauge ja 10 000 allkirja kogumine võetakse südameasjaks.

Vahemikus kella 12‒12.30 seisis korraldajate hinnangul Eestis umbes 1000 autot 100 erinevas kohas. „Asukohad lepiti kokku Tallinnas, Narvas, Raplas, Viljandis, Võrus ja piiri ääres. Ka Põltsamaa Olerexis seisti,“ rääkis Noormägi.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus