Juulal jätkuvad projektikoolitused

Ülemöödunud pühapäeval kogunes aktiivne rahvas Kõrenduse, Raigastvere ja Juula külast ning huvilised mujaltki taas Juula külamajja, et osaleda Leader-projekti “Aktiivne kolme küla kogukond” raames korraldataval järjekordsel õppepäeval, kus teemaks fruktodisain ja  toidu energeetika.

Koolituspäev algas toiduga mängimisega, nagu ütles fruktodisaini ehk puuviljakaunistuste õppimise kohta tabavalt 7-aastane osaleja Mehis. Koolitaja  Aina Rüütel tutvustas sissejuhatuseks vajalikke tööriistu ning tal oli kaasas ka hulgaliselt teemakohaseid ajakirju ja fotomaterjali.  

Nakatuti pisikuga

See toiduga mängimine oli väga põnev ja pani meie käelised oskused tõsiselt proovile. Esialgu tundsimegi end väga saamatutena, kuid päeva edenedes avastasime endalegi üllatuseks, et vaid algus oli raske,” rääkis Juula külaseltsi aktiivne liige Katrin Kaalep.

Luiki ja siile, kellukaid ja muid tuntud ja tundmata maade taimi ja loomi valmis kandikute kaupa. Kui noad juba kindlalt näppude vahel püsisid, ei saadud enam kuidagi pidama.

 Mõiste fruktodisain on tegelikult üldistav, sest imekauneid ja fantaasiarikkaid kaunistusi saab meisterdada ka paprikatest, sibulatest, kurkidest ja muust, mida soojal aastaajal meie kodustel peenramaadelgi küllaga. Aga et kogu ilumaterjal oli söödav, siis tuli ikka aeg-ajalt ette, et mõni lõiguke-kooreke poolkogemata ja teadmatusest meistrimehe põske rändas, enne kui selgus, et see on kunstiteose vajalik detail!

Kui õpetaja koolituse alguses lubas, et nakatab meid fruktodisaini pisikuga, siis koolituse lõppedes tuli tunnistada, et see hobi ongi väga nakkav,” lisas Katrin, avaldades arvamust, et küllap jätkasid usinad õpilased harjutamist ka kodudes.  

Et saaks läbi siibriteta

Irje Karjus ehk Metsamoor oli Juula rahval külas juba teist korda, sestap olid paljud tema maailmavaatest ja põhimõtetest teadlikud. Tema seekordne päevateema oli toidu energeetika ja isude sõnumid.

Taimede väesse uskuv ja vaid puhast kodumaist toitu väärtustav Metsamoor rääkis seekord õigetest toiduvalikutest,  millest sõltub inimese eluea pikkus, kusjuures olulisim on ikka tegusana ja täie mõistuse juures elatud aastate arv.

Rääkides ühe või teise toiduaine mõjust meie tervisele pikemas perspektiivis, pani ta ka noorematele kuulajatele südamele, et sellest, mida nad praegu suhu pistavad, sõltub aastate pärast nende vaimne ja füüsiline olukord ehk otse ja sirgelt öeldes: kas nende lapsed peavad tühjendama nende siibreid või saavad nad nende väga isiklike toimingutega hakkama omal jõul.

Metsamoor on teatavasti ju umbrohu-usku, eriti kevadel, kuid eks tee tema nõuanded ka pisut nõutuks: mida siis ikkagi peale maltsa, orasheina, naadi ja muude peenral kutsumata külaliste on tervislik süüa!?

Kahtlemata oli paljudele uudis, et kissell, nagu ka keefir, sisaldab pisut alkoholi! Loodetavasti ei tõsta me seda keetes ja nautides siiski statistikanumbreid alkoholi tarvitamise osas, mis niigi masendavalt suured!

 Mis on lillevesi, sellest said mõned kuulajad aimu esmakordselt. See ei ole lillede kastmise vesi ega kindlasti mitte ka lillevaasis seisnud vesi, vaid ravimtaimedest aurdestillatsiooni meetodil saadud eeterlik õli. Valik neid õlisid oli Metsamooril müügiks kaasas.

<font face=”arial,helvetica,sans-serif”>Tänavu on Irje Karjus andnud välja ka uue käsiraamatu, kust saab lillevete kasutamiseks täpsemaid juhiseid, trükise retseptilisa sisaldab aga põhjamaiste toitude valmistamisõpetusi.

Osalejaid oli teabetoas ligi paarkümmned ja nad kõik jäid  päevaga ülimalt rahule.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus