Juula külaseltsi kroonikapiltidel kõik õigesti

Reede õhtul tähistas Juula külaselts oma kümnendat sünnipäeva. Tabivere valla serval asuval väikesel ja väga aktiivsel seltsil on küll ka oma maja, kuid et organisatsioon liikmete arvult järjest kosunud on, jääb see suuremate pidude puhul kitsaks ja seepärast koguneti Tabivere rahvamajja.

“Selle üle, et me oma majja kõik korraga ära ei mahu, tuleb ainult rõõmustada,” kinnitas külavanem Eneli Kaasik. 

Kõik Juula elanikud külaseltsi ei kuulu, kuid samas on täievolilisi liikmeid lisandunud ka naaberküladest ja kaugemaltki. Täiskasvanuid on külaseltsis praegu üle viiekümne. 

Lindilõikamised pole tähtsaimad 

Peoõhtu algas pildiseeria vaatamisega, millega kümnest tegevusaastast põgus ülevaade anti. Kõik suured asjad saavad teatavasti alguse väikestest ja tagasihoidlikest. Ekraanil vahetusid kaadrid külaplatsi korrastamisest ja bussipeatuse ehitamisest, seejärel külamaja palkseinte kerkimisest ja juba valmis hoone õueala kujundamisest-kaunistamisest.

“Jätsin välja fotod pidulikest lindilõikamistest, sest minu arvates on olulisemad inimesed ja nende töö, tänu millele nende lindilõikamisteni jõuti,” rääkis külavanem Eneli. Ta tunnistas, et mõtles pildiseeriaks materjali valides ka viimasel ajal Eesti poliitikas aktuaalseks saanud küsimusele mis on pildil valesti.

“Vaatasin välja valitud materjali mitmel õhtul uuesti üle ja leidsin, et meie piltidel pole midagi valesti. Oleme õigel teel ja võime jätkata samas vaimus vähemalt kümme aastat veel,” kinnitas külavanem ja rõhutas, kui tähtis on eriti sellises väikeses ja kõrvalises asulas üksteise märkamine ja aitamine igapäevaelus. Ta tõi näiteks juhtumi metallivarastega, kes, nagu hiljem selgus, ka mõrvaks valmis, kuid kelle elu ühisel  jõul nii kibedaks tehti, et nad Juulale loodetavasti enam iial ei satu. Eneli nentis muu hulgas sedagi, et kuigi külas on peresid, kes seltsiga liitumisest huvitatud pole, aktsepteeritakse nende otsust ning minnakse vajadusel ja võimalusel ikka appi —selleks ju naabrid ongi. 

Kuulsad üle Eesti

Mitmed sünnipäevapeol sõna võtnud kinnitasid, et on kaugemalgi liikudes-suheldes täheldanud: juhtub, et kui ka ei teata Tabivere valda, teatakse Juula küla.

Kahtlemata on see nii ka tänu külaseltsi kõnekale koduleheküljele, kus kõik, mis tehtud ja plaanis, alati õigeaegselt ja värvikalt kajastatud. Ja millise kandi pealt netiinfot ka ei uuriks, ei leia sealt ainsatki üleskutset, kampaaniat ega ettevõtmist, mis vaid sõnadeks-lubadusteks on jäänud. Mis tehtud, see kirjas, ja mis kirja pandud, see ka tehtud. Keda selline põhjalik tutvustus huvitab, võib aadressi www.juula.ee arvutisse toksida. “Juulakate” lehekülgedelt leiab muudki huvitavat, näiteks seltsi liikmete tõotuse ja küla vaimu blogi. Viimatinimetatud tegelase päevikus on muu hulgas kirjas mitmeid lubadusi. Ta tõotab näiteks anda oma panuse, et vihma sajaks Juulal parasjagu ja mitte siis, kui külaplatsil mõni ettevõtmine toimub; aidata küla peresid, kui neil mingi mure peaks olema, ja lubab hõljuda ka vallamaja kohal, kui sealt mõistmist ja pisut toetust vaja on.  

Seda, et vallavalitsus aktiivset küla ikka edaspidigi jõudumööda toetab, kinnitas ka Tabivere vallavanem Kalmer Lain oma tervitussõnavõtus.

Aga sünnipäevapidu, nagu kõik Juula küla peod, oli rõõmus ja sundimatu. Ei puudunud maitsvad söögid ega tervislikud joogid, pilli- ega naljamehed. Kõige rohkem oli lusti ja tegutsemisvõimalusi arvukal lasteperel. Lisaks tantsule-trallile oli neil võimalik joonistada, et järgida Eesti Vabariigi Presidendi üleskutset saata igast Eestimaa nurgast pealinna pilte teemal “Head Eesti asjad”.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus