Juula külaselts koostab Heade Mõtete Memorandumi

Jätkuna laupäeval peetud Heade Mõtete Messile tulevad korraldajad Juula külamajja neljapäeva õhtul kokku ning töötavad kirjapandu läbi, sordivad terad välja ning koostavad siis memorandumi. Huvitavad ja uudseid lahendusi oodati neljas eri kategoorias: noorteosas küsiti miks noorel on maal hea elada, kuidas noor saaks ise edendada elu maal ja mida võtaks ette, kui ärkaks järgmisel hommikul ja leiaks end vallavanema ametitoolil istumas; täiskasvanute käest oodati vastuseid, kuidas edukalt siduda pere- töö ja seltsielu, nii et endal hing rahul ja kohalik elu areneks. Vanemaealiste teemajas selgitati välja, mida tahetakse veel õppida ja missugusena näevad vanavanemad oma rolli noore pere elus. Maailma lõpu ennetamise teematoas aga käis sisutihe arutelu teemal kas ja kuidas on võimalik tulla toime maal ilma elektri ja rahata.

Juula külavanem Eneli Kaasik ütles, et mess oli küll korraldajatele piisavalt suur väljakutse, natuke väsitav, aga huvitav, arendav ja kogemusi andev ettevõtmine. “Töötubades osalejaid jätkus, kõik kes tulid, need olid ka orienteeritud mõtete vahetamisele. Tuli häid mõtteid, on millele edasi mõtelda ja mida annaks ka ehk teoks teha, vähemalt selles suunas liikuda,” tõdes külavanem.

Mõte mess korraldada tuli aasta tagasi. Katrin Kaalep MTÜst Juula Küla Heaks märkis, et neil tuleb mõnikord palju häid mõtteid, kuid enamasti selgub, et sama asi on mõnes teises maakonnas asuvas külaseltsis juba ammu olemas ning toimib. “Milleks jalgratast leiutada, kui keegi on kusagil juba selle töö ära teinud. Soovisime vahvad külaseltsid kokku võtta ja ideid jagada.”

Seejärel hakati võimalikke osalejaid otsima. Kõik kutsutud küll kohale tulla ei saanud, kuid registreerimislehe andmetel osales 125 inimest, mingi osa jäi ilmselt ka registreerimata. Kohal oli 26 ühingut üle Eesti, esindamata jäi vaid 3 maakonda. Eriti aktiivselt paistis silma Põlvamaa, kust registreeriti messile end esimesena, messipäeval oldi kohal esimesena ning kohal oli lausa kolm seltsi.

Väga tublid olid ka Tabivere valla seltsid: messil  osalesid MTÜ Vikipesa, MTÜ M.A.R.S.S. Maarja-Magdaleena Maarahva Selts, Raigastvere külast MTÜ Meie tigu, Maarjast EELK Maarja kogudus koos MTÜ Kõnnujõe kogukonna ja Särje seltsingu esindajatega, samuti oli esindatud Vahi küla ja Kassema küla, veel MTÜ Kõrenduse Seltskond ja MTÜ Juula Küla Heaks. Koogil oli samal päeval järvemuusika ja seltsing Lumeroos oli memme-taadi peol.

Jõgevamaalt osales kultuuriselts Vanaveski, kellega on Juula külaseltsil aga juba varasamast ajast sarnase mõttemaailma tõttu heanaaberlikud suhted sisse seatud. “Nende esindus oleks kindlasti olnud oluliselt suurem kui neil samal päeval poleks mitte oma aleviku-päev olnud…. Seega – Eestimaa suvi on liialt lühike, mistõttu  satub palju ettevõtmisi ühele päevale,” tõdes külavanem.
Paljud ootavad, et keegi kusagil meie eest midagi ära teeks. Nad võivadki ootama jääda, oluline on ise aktiivne olla. “Nii saame oma elu kujundada just selliseks nagu meile meeldib,” tunnistas Katrin Kaalep.
Kokkukutsutud olid rahul, esimesed meeleolukad pildid Facebooki jõudsid juba järgmise päeva päikesetõusuks ja nii mitmedki küsisid, kas see saab ikka regulaarne üritus olema

“Ei kahetse, et asja ikka meie jaoks suurelt jälle ette võtsime,” võttis Eneli Kaasik päeva kokku. Kogu ettevõtmist toetasid Kohaliku Omaalgatuse Programm ja Tabivere vald.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus