Juula külas tegutseti hea tervise nimel

Ajal, mil külmetushaigustest hoidumine ja oma füüsilise vormi parandamine kõikjal väga kuum teema, tuli Tabivere valla tervisenõukogu välja värske ja omapärase ideega. Kuulutati välja tervisenurkade võistlus.

iii

Võistluse juhendis oli kirjas, et osalema oodatakse kõiki valla asutusi, ettevõtteid, seltsinguid, MTÜ-sid jne ja et teema lahtimõtestamiseks antakse konkursil osalejaile vabad käed. Teemanurga võis kujundada oma asutuse ruumidesse, selle puudumisel ka Tabivere vabaajakeskusse. Konkursi peapreemia on tervislik lõuna- või õhtusöök ning sauna või bowlinguraja kasutamine vabaajakeskuses, välja on pandud ka väiksemaid auhindu. Erapooletuse huvides tulevad hindajad 30. novembril kohale Jõgeva maakonna tervisenõukogust.

Omapärase lahenduse leidis konkursil osalemiseks   Juula külaselts, kes korraldas möödunud pühapäeval oma külamajas terviseteemalise õhtu. Pärastlõunases pimeduses matkati tõrvikute ja laternatega teed valgustades kodudest oma uude külamajja, mis äsja katuse alla saanud. Siin ootasid tulijaid küüslauguleivad ja aedviljalõigud küüslauguse dipikastmega, sibul ja sidruniga taimeteed — tervislik toit, mille häid omadusi me ju kõik teame, aga ikka unustama kipume, lüües hambad kiiruga rasvasesse vorstivõileiba ja rüübates limonaadi või liigmagusat poemahla.

Sellest, kuidas oma immuunsüsteemi tugevdada, et haigused kallale ei pääsekski, rääkis Eesti Maaülikooli õppejõud ja hariduselt loomaarst Katrin Alekand, kelle hobiks tema enda sõnul tervislik ja looduslähedane eluviis ning selle propageerimine.

Oma küla noorepoolse pereema juttu kuulates tuli ka elukogenumatel tõdeda, et iidsed vanarahvatarkused peavad paika tänagi. Et nakkushaiguste tõrjumiseks või sumbunud õhu värskendamiseks toas kadakasuitsu tehti, võime lugeda juba Kitzbergi koolilugudest ja seda on Katrin Alekannu kinnitusel tark praegugi teha.

“Kadakaid igalt poolt ei leiagi, sobib ka kimbuke kuivatatud ravimtaimi või parema puudumisel lihtsalt peotäis rohtu,” rääkis ta, rõhutades, et põhimõttelise keemiavastasena ei soovita ta ka WC-s lõhnavaid aerosoole pruukida, vaid sealgi teeb sama töö ära naturaalne suits.

Kahtlemata on tervise tugevdamisel abi nii külma veega karastamisest kui värskes õhus liikumisest — seda kõigile kättesaadavat võimalust tuletatigi meelde ka äsjase ühise jalgsirännakuga. Elutarkus, mis ehk kõigil tõesti meeles ei püsi, on positiivse mõtlemise suur jõud. “Uskuge, kui te pidevalt hirmul olete ja mõtlete, mis küll saab, kui ma seagrippi jään, siis võite mõne tõve tõepoolest külge saadagi. Tuleb endale sisendada, et mina küll haigeks ei jää, ma olen tugev,” rõhutas Katrin, tuletades meelde, et vanarahva uskumusel, et sõnal on suur jõud ja nagu lahke sõna head teeb, võib kurja sõnaga tappa, on väga tugev tõepõhi all.

Vestlusringis külavanema ja arsti Eneli Kaasikuga tuletati meelde, mida on tark ette võtta siis, kui haigus siiski perre tee on leidnud. Ruudo Annus Eesti Esmaabikoolitajate Liidust rääkis õigetest esmaabivõtetest.  

Terviseteemalise ettevõtmise salvestasid Tabivere tervisenõukogu liikmed Tiina Tegelmann ja Laili Aunap fotodele ja videolindile, et maakonna komisjon seda hinnata saaks.

Lisaks Juula külale osalevad  Tabivere tervisenurgakonkursil Kõrenduse küla, seltsing Lumeroos, Tabivere, Maarja ja Elistvere  raamatukogu, Tabivere Gümnaasium, Maarja põhikool ja Tabivere vabaajakeskus.

iii

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus