Juula külamajas tegutseb väikekool

Lähte ühisgümnaasiumi uues, 2012. aastal valminud algklasside õppehoones ehk C-korpuses on jätkuvalt probleemiks tervisehäireid põhjustav õhk. Kurja juureks on ilmselt põrandate PVC-katted, kust lenduvad mürgised keemilised ühendid.


Vaatamata korduvatele katsetele tehtud vigu parandada ja hoolimata ka spetsialistide kinnitusest, et kui ventilatsioon töötab, on keskkond hoones tegutsemiseks-õppimiseks ohutu, kaebavad mitmed lapsed ja täiskasvanudki peavalu, uimasust, kipitust silmades.

Lähte kooli algklassides õpib ka Tabivere valla Juula küla lapsi ja nende lähinaabreid Tartu valla küladest, seepärast otsustasid  Juula külaseltsi eestvedajad, et seni, kuni Lähtel kõik täielikult korras pole, nõuavad ümbruskonna pisemad koolijütsid tarkust taga  nende külamajas. Õppetööga alustati äsja, uue veerandi esimesel päeval. 

Teehommikud, talverõõmud  ja kitsevaatlus

Hubases külakoolis käib praegu seitse esimese kuni kolmanda klassi õpilast. Lapsi õpetavad noored pedagoogid Nelli Sepp  ja Martiina Viil. Külavanem Eneli Kaasiku sõnul saavad nad oma tööga suurepäraselt hakkama ja meeldivad nii koolijütsidele kui nende vanematele väga. „Lastega tegeldakse nii individuaalselt kui ka grupitööna – nii saavad suuremad õpilased väiksemaid aidata, mis muidugi ka neile endile kasuks tuleb,” rääkis Eneli.

Lähte koolist anti improviseeritud koolituppa lahkesti tahvel ja ka koolilõuna saavad lapsed sealt.

Loomulikult ei puudu väikekooli hubasus ja võlud. Koolipäev algab ühise teejoomisega, selleks puhuks panevad lapsevanemad kaasa moosipurke, puuvilju ja muud suupärast.

Et õppimine üksluiseks ei muutuks, käiakse vahepeal õues, lükatakse maja ümbert lund, tassitakse küttepuid sisse, joostakse niisama. Vahelduseks harjutatakse ka kabemängu, et peagi algavatel Tabivere valla talimängudel tublilt esineda.  

Käimata ei jää ka Lähte kooli huviringides ja treeningtundides. Eneli Kaasik või tema abikaasa Kalvo viivad lapsed pärastlõunal autoga kohale, tagasi koju saadakse hiljem liinibussiga. Kel huviringi minekut pole, see ootab õpetaja seltsis külamajas, kuni ema või isa talle järele tuleb. Et väikekool veel nii uudne, polegi lapsed Eneli sõnul huviringidest nii väga vaimustatud, parema meelega mängitakse külamaja-koolitoa õues!

„Eks kõik uus taha harjumist ja logistika peab nii-öelda paika loksuma,” nentis Eneli Kaasik, lisades kooliloole veel ühe toreda nüansi. Tema sõnul meeldib metskitsedele külaplatsi tammede all söömas käia. Neist on saanud laste lemmikud, keda aknast jälgitakse ja pildistatakse. 

Olgu sul sada sõpra!

Ärgu olgu sul sada rubla, aga olgu sada sõpra, teame üsna eakat elutarkust. See põhimõte kehtib Eneli kinnitusel ka praegu, mil maksevahendi nimi teine. Kõik oma toredad ringijuhid, teemapäevade esinejad ja nüüd ka õpetajad on külale leitud tuttavate tuttavate kaudu.

„Eks sarnase mõtteviisi ja ellusuhtumisega inimesed leiavad üksteist teinekord ka läbi õnnelike juhuste ja head suhted on hindamatu väärtusega. Praegu käivad läbirääkimised Tartu loodusmajaga, et mõned loodusõpetuse tunnid seal läbi viia saaks. Seda plaani aitab teoks teha noor  pedagoog Martiina, kel loodusmajas praegu praktika käsil.

„Pole teada, kui pikalt meie külakool tegutseb, kuid loodetavasti jääb lastele sellest ajast helge mälestus. Mina ise tunnen aga praegu, et parem on suunata oma energia väikekooli heasse käekäiku, kui muretseda laste tervise pärast või suhelda pikalt ja pidevalt ametnikega,” tunnistas Eneli. 

Mis saab edasi?

Jõulude eel sai Eneli Kaasik Lähte ühisgümnaasiumi direktorilt Üllar Loksilt kõnealusel teemal põhjaliku kirja, mille sisu on lühidalt järgmine.

Kuigi terviseameti andmetel pole probleemsetes kooliruumides viibimine tervisele ohtlik, tehakse kõik selleks, et olukord paraneks. Tartu vallavolikogu  moodustas 17. detsembril 2014 erakorralise komisjoni, mille koosseisu kuuluvad volikogu, vallavalitsuse, kooli, kooli hoolekogu, terviseameti, haridus- ja teadusministeeriumi ning lapsevanemate esindajad. Komisjoni töö eesmärk on sundida ehitajaid tehtud vigu likvideerima. Vallavalitsus tellis kõnealuse õppehoone põrandate betoonisisese niiskuse mõõdistuse/ kaardistamise, mis on praeguseks tehtud, kuid ametlikud vastused on tulemata. Uue remondi ajaks on leitud   kahele klassile õppetööks asenduspinnad ja kui sinna kolitakse, saavad kooli naasta ka koduõppele jäänud lapsed.

Eneli Kaasik on seisukohal, et mida vähem nii pisikesi koolijütse väntsutada, seda parem. Tema kinnitusel kaaluti esialgu ka laste panemist Tabivere valla koolidesse, aga see oleks lisaks kõigele muule ka logistika veel keerulisemaks ajanud, sest perede suuremad lapsed käivad Lähtel. Sinna, juba omaks võetud kooli lähevad tagasi ka algklassilapsed, kui remont ükskord tehtud ja koolimaja täiesti korras. 

Eneli Kaasik: „Tunnen praegu, et parem on suunata oma energia väikekooli heasse käekäiku, kui muretseda laste tervise pärast või suhelda pikalt ja pidevalt ametnikega”.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus