Juula külamajas kuulati muinasjutte

Möödunud pühapäeva õhtupoolikul koguneti Juulal külamajja, et kuulata tuntud ja armastatud jutuvestjat Piret Pääri, kes juba mitmendat aastat rahvakultuurikeskuse juures tegutsevat muinasjutukooli juhib.

Piret on sellistele muinasjutuõhtutele meeleolu loomiseks teinekord ka mõne pillimehe kaasa võtnud, seekord tuli ta aga üksi, kaasas imekena lauluhääl ja kelluke, mis ju ka muusikariist.

Juttude kuulamist alustati  videvikuvalguses, jätkati aga küünlavalgel ja kaminatule paistel, sest lugusid jätkus pea kolmeks tunniks. Oleks ehk jagunud kauemakski, aga vestja ju teab pisikeste kuulajate püsimatust. Kuulajaid oli kokku ligi kolmkümmend, neist enam kui pooled lapsed.

Jututundide järel oli kogu maja laste päralt, nad pääsesid külamaja ülakorrusele mängima.

“See pakkus peaaegu sama palju põnevust kui muinasjuttude kuulamine, kuigi tuleb tunnistada, et Piret on tõesti suurepärane jutustaja, positiivne inimene, kes paneb  kuulama igas vanuses inimese,” ütles Juula külavanem Eneli Kaasik

Külm õhtupoolik külamajas oli hubane. Kaasakiskuvate lugude kõrvale joodi vaarikavarre- ja pärnaõieteed ja söödi muffineid. 

“Juttu kuulates tundsime, nagu oleksime ka ise vanas ajas. Lood olid naljakad ja huvitavad. Jutuvestja suhtles meiega ja tundsime, nagu oleksime ise ka loo sees.  Need muinasjutud olid mõeldud nii suurtele kui väikestele.  Muinaslugude vestja tutvustas ja soovitas  ka raamatuid,” rääkisid väikesed muinasjutusõbrad  Janne ja Käthy-Carmen Kase.  

Simmo Põllu arvates oli aga kõige huvitavam tondijutt ja lapsed tegidki ettepaneku, et muinasjutuõhtu võiks külamajas teine kordki olla, aga siis võiks rääkida just õudus- ja tondijutte.

Piret  Päär soovitas  otsida häid muinasjuturaamatuid antikvariaatidest. Juula külaseltsile kinkis ta omakoostatud raamatukese “Lugudega läbi Euroopa”.

“Kui lähete võõrasse riiki reisima, siis peate  end eelnevalt selle maa kommete, hindade ja toitlustusvõimalustega kurssi viima. Aga uurige kindlasti ka, mis rahvajutte seal räägitakse. Uskuge, nii saate  sellest riigist palju täiuslikuma pildi,” kinnitas ta.

“Alustasin lugude jutustamisega täiskasvanutele juba kakskümmend aastat tagasi. Sellest kogemusest on kasvanud välja muinasjutukool ja kogu praegune jutuvestmisliikumine Eestimaal. Muinasjutukool tähendab kursusi, seminare, loenguid, suvelaagreid, kontserte, jutuõhtuid, rahvajutukogumikke – kõik selleks, et meelitada täiskasvanud tagasi lugude kuulamise ja jutustamise juurde,” on Piret Päär kirjutanud oma koduleheküljel www.piret.paar.com, kus nii tema enese kui tema eestvõtmisel tehtu kohta väga palju huvitavat kirjas on.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus