Jürikuu oli erakordselt kuiv ja päikesepaisteline

Muret teeb, et tõenäoliselt on ka mai kuivapoolne. Alla 10 mm on Jõgeval sadanud 1922. aastal alanud vaatlusrea järgi 6 korral ? 1990., 1984., 1974., 1971., 1965. ja 1941. aastal ning kõigil neil aastatel jäi ka mai kuivaks. Silma hakkab veel lisaks maikuu kuivusele nimetatud aastatel, et suve teisel poolel oli kas juuli või august tavalisest tunduvalt sajusem.

Hiljutisel, kõigil veel hästi meeles oleval väga põuasel 2002. aastal sadas aprillis Jõgeval 12 mm ja mais oli siis vihma ainult 8 mm. Antud aastal oli sademeterohke juuni (sadas 108 mm), aga juuli keskel läks uuesti väga kuivaks ja terve augusti jooksul tuli Jõgeval ainult 0,5 mm vihma.

Kontrastseid ilmaperioode polnud

Lõppenud aprill paistis silma ka väga rohke päikesepaistega. Kui keskmiselt paistab meil Jõgeval päike aprillis ligikaudu 180 tundi, siis tänavu oli see arv ilmajaama andmeil enam kui 100 tunni võrra suurem.

1964. aastast alates pole aprill Jõgeval nii päikeserohke veel seni olnudki. Tooma vaatlusrea järgi paistis päikest mõne tunni võrra veelgi enam 1941. aasta jürikuul.

Kogu kuu keskmine õhutemperatuur kujunes tavalisest enam kui kraadi võrra kõrgemaks. Kõige madalam temperatuur registreeriti Jõgeva SAI automaatilmajaama andmeil 2. aprillil (-8 kraadi) ja kõige kõrgem 21. aprillil (20 kraadi). Päikese käes oli muidugi soojem, aga samas tekitas külmatunnet sageli põhjakaartest puhunud tuul. Väga kontrastseid ilmaperioode, nagu meil sageli aprillis on, tänavu ei esinenud.

Muld kuivas päikese käes kiiresti

Kelts läks põldudelt kuu keskpaigas ja kohe mõne päeva pärast olid ka mullad harimisküpsed. Muld kuivas päikese ja tuulega kiiresti ning peagi võis näha juba tolmupilvi põllutöid tegevate traktorite taga.

Poolemeetrises pindmises mullakihis oli aprilli lõpus taimedele kättesaadavat vett rukkipõllul tänavu niisama palju kui 2002. aasta kevadel.

Kogunenud efektiivse üle 5 kraadise soojuse ja puude- põõsaste arengufaaside saabumisaja järgi oli looduse areng aprilli lõpus tavalisest peaaegu nädala jagu ette jõudnud.

Jõgeva ilmajaamas on tehtud vastavaid vaatlusi juba 1964. aastast alates. Arengut on aeglustanud külmad ööd. Kui aprilli viimasel nädalal langes õhus temperatuur mõne miinuskraadini, siis mullapinnal oli kuni 5 kraadi ja rohu kohal isegi kuni 10,5 kraadi külma.

LAINE KEPPART,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus