Julge olla silmapaistev!

Eelmisel aastal jättis liikluses elu 24 jalakäijat, kellest 16 said surma pimedal ajal. Hukkunutest vaid kolm kandsid helkurit.

Eestlaste meelestatus helkuri vajalikkuse osas on ülikõrge ‒ viimaste küsitluste kohaselt on see näitaja üle 14aastase elanikkonna seas 91 protsenti ja laste puhul suisa 99 protsenti. Tegelikkuses kinnitab enda rõivale mõne nähtavaks tegemise vahendi vaid 66 protsenti täiskasvanutest. Enamasti on nad naised, üle 65aastased; maakonnakeskuste, väiksemate linnade ja alevite elanikud ning inimesed, kes liiguvad võrdselt nii autoga kui jalgsi

Tõenäoliselt on paljud jalakäijad pimedas liikudes imestanud, miks autojuhid neid ei näe. Roolikeerajad seevastu on üle elanud mitmeid ehmatushetki, kui tee äärde ilmub ootamatult tume siluett, mis sama müstiliselt, kui ilmus, ka kaob.Nottinghami teetööline Percy Shaw oli pea 80 aastat tagasi valgustamata teel sõites samas situatsioonis. Oma abitus ja ebaturvalises olukorras tekkis tal aga geniaalne idee, mis viis helkuri leiutamiseni. Nimelt märkas mees teepervel kassi, kelle silmad peegeldasid autotulede valgust. Kassi, aga ka süvaveekalade ja maismaakiskjaliste silmade võime peegeldada silmadele langenud valgust, saigi esimese helkuri tehnoloogilise lahenduse keskmeks.

Eri suuruse ja kujuga jalakäijahelkuri kõrval on viimastel aastatel lisandunud palju innovatiivseid lahendusi, mis pakuvad iseseisvalt või koos klassikalise helkuriga pimeda ajal liikudes tõhusat kaitset. Toome välja neist kõige põnevamad, mis sobivad nii noorele kui vanale, tervisesportlasele kui ka pühapäevajalutajale.

10 ägedat võimalust olla silmapaistev

Helkuraerosool on mugav pihustatav vahend jalgrattaraamile, lapsevankri ratastele, rõivastele, jalatsitele, seljakotile ja kiivrile. Saadaval erinevate materjalide jaoks. Arvestada tuleb, et helkursprei-kiht ei püsi igavesti, seetõttu peab esemeid regulaarselt aerosooliga värskendama.

Laetav helkur koosneb plastmassist helkurist ja silikoonist kestast, mis helendab peale loodusliku või tehisliku valguse käes laadimist. Sobib eriti keskkonda, kus on kehv või olematu tänavavalgustus. Mugav paigalda riiete, selja- või koolikoti külge.

Rattasusside katted on enamasti neoontoonis, et tagada hea silmapaistvus. Lisaks sellele kaitsevad jalanõusid ka pori ja mustuse eest ning tagavad lisasoojuse.

Helendav seljakotikate on erksat värvi ja kaetud valgustpeegeldavate ribadega, mis tagavad pimedal ajal nähtavuse kuni 100 m kaugusele.  Veekindel materjal kaitseb koti sisu ka vihma eest.

Helkurtraksid on saadaval eri lõigete ja disainiga. Sobivad nii tervisesportlasele, jalg- kui ka mootorratturile. Efekti tagavad neoonvärv ja helkurribad. Elastne vöö aitab enda kehakuju järgi suuruse parajaks timmida.

Helkurlõngast ja -niidist tooteid saab osta valmiskujul, kuid käsitööhuvilise jaoks on olemas ka spetsiaalne helkurniiti sisaldav helkurlõng. Saadaval on ka helkurniit, mida koos meelepärase lõngaga mütsidesse, sallidesse ja kinnastesse kududa, kasutada heegeldamiseks ja tikkimiseks.

Helkurkleebiseid on eri kuju ja suurusega, kuid eelistada võiks CE-märgistusega variante. Need tagavad hea nähtavuse nii rõiva selja- kui ka esiosale ja eri kõrgustele paigutatult.  Uudse lahendusena pakutakse helkivaid helkurkangast kujundeid, mida saab riietele triikrauaga kinnitada. 

Helkurteip on tugeva liimiga peegeldav 3M materjal, mida saab sobivasse suurusesse lõigates kasutada igal pinnal. Eriti lihtne on selle abil oma käimiskepid silmapaistvaks teipida.

Helkurpulgad jalgratta kodaratele on efektsed, lihtsalt paigaldatavad sertifitseeritud pulgad, mis helgivad 360 kraadi.

LED jalanõud on led-ribadest tallaga, mida on saadaval nii lastele kui ka suurtele.

GERLI GRÜNBERG, maanteeamet

blog comments powered by Disqus