JUHTKIRI:Viljasaagirekordid võivad purustamata jääda

Tänavuse viljasaagi suuruse kohta on avaldatud vastuolulisi andmeid. Eesti Päevaleht kirjutas möödunud nädalal, et vili on ilus, Postimees aga andis oma lugejatele teada, et saak jääb kesiseks. Loomulikult on Põhja-Eestis ja mujalgi liigvesi palju kurja teinud, aga Jõgevamaa põldudel kasvab enamasti hea saak. Kui seda muidugi ka ära koristada saaks.

Keskmiselt saavad põllumehed umbes neli tonni vilja hektari kohta, parematelt odrapõldudelt isegi üle viie tonni. Osa vilja on aga lamandunud ja kui ilmaolud ei parane, siis lamandub veelgi. Põllud on pehmed ja lamandunud vili hakkab ka saagikusenumbreid alla kiskuma.

Ka meie maakonna piiril on kohti, kus olukord on väga kurb. Lääne-Virumaa ja Jõgevamaa piiril Vellakvere külas asuva Mäe talu peremees Valdo Raidma rääkis, et 40 hektarit talu põldudest on praegu vee all. 7-8 hektarilt pole seal enam saaki loota. Ülejäänud 30 hektarit on aga sellist, kust võib vilja veel kätte saada, kui ilmad ilusaks ja kuivaks lähevad.

Ilmatargad on ennustanud üsna kuiva ja küllalt sooja septembrit, nii et loota tasub parimat. Kuu esimene päev oli küll vihmane, kuid soe.

Loodame, et ilm vähemalt septembris põllumeest soosib, vili koristatud saab ja saaginumbrid ilusad suured tulevad. Vähemasti ei pea siis enamik Jõgevamaa põllumehi valitsuselt ikalduskahjude katteks abi lunima.

blog comments powered by Disqus