Juhtkiri:Ootamatu külm vapustab inimesi

Ilmataat teatavasti inimeste soovidest ja tahtmistest ei küsi. Nii üllatas ta meid ka seekord: kui nädala alguses olid veel paar kraadi sooja, siis kolmapäeval juba paarkümmend kraadi külma.

Tänavune külmarekord mõõdeti reede hommikul Ida-Virumaal Kauksis, kus termomeeter näitas 33 pügalat alla nulli. Ega Mustveeski palju soojem polnud, seal mõõdeti külma 32 kraadi.

Ka nädalavahetuseks ei ennusta Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut soojemat ilma: kohati võib külma tulla isegi 37 kraadi ning tuul puhub kuni 11 meetrit sekundis. Pehmemaks läheb ilm alles esmaspäevaks, kuid järgmise nädala teisel poolel oodatakse uut külmalainet.

Külmaga tõrguvad bussid ja rongid: need võivad hilineda või hoopis tulemata jääda. Lapsed aga peavad külmapühi: maavanema otsusega ei pidanud reedel kodunt välja minema ka gümnaasiumiõpilased. Veetorud kipuvad jäätuma, automootorid ei käivitu.

KSK Kaubakeskuse juhataja Lydia Svjatõ?eva sõnul on viimastel päevadel märgatavalt rohkem ostetud soojapuhureid ja radiaatoreid. Reedel toodi juurde uus kogus puhureid, et kõigile ikka jätkuks.

Sotsiaalministeerium teatas, et külmade ilmadega on mõeldud ka kodututele: öömajad ja kodutute varjupaigad on avatud ööpäev läbi. Kuigi ministeeriumil olid kindlasti parimad kavatsused, võiksid nad siiski teavet enne laiali saatmist. Nii asub ministeeriumi andmetel meie maakonna ainuke varjupaik Põltsamaa vallas. Tegelikult asub ministeeriumi antud aadressil hoopis Põltsamaa vallavalitsus, varjupaik on aga hoopis Jõgeval. Jõgeva kogemus näitab, et inimesed saavad külmadega siiski hästi hakkama: kodutute öömaja töökoormus ei ole märkimisväärselt suurenenud. Jõgeva Haiglas ei ole tulnud turgutada veel ühtegi külmakahjustusega inimest.

Kuigi mitmed üritused, näiteks tänaseks välja kuulutatud jäärajasõit “Puurmani jää 2006” Pedja jõel ära jääb, on “julgeid hunte”, kes külmast ei hooli. Mootorrattaklubide esindajad ei tahtnud midagi kuulda sellest, et nende jäähokiturniir külma tõttu edasi võiks lükkuda. Nii mängitaksegi Jõgeval hokit kolmekümnekraadisest pakasest hoolimata. Kaido Poomi sõnul on mõned inimesed vist natuke hullud: vaatamata 27 külmakraadile käis neljapäeval uisutamas mitu inimest.

Õpetajad räägivad, et ka koolilapsed on üllatavalt tublid: vaatamata sellele, et juba kolmapäeval-neljapäeval võis koju jääda, oli üllatavalt palju õpilasi kohal ja tunnid toimusid. Eile õhtul õnnestus Piiri pargis näha ka paari suusatajat….

Ega külma tõttu elu seisma jääda ei saa. Siiski oleks mõistlik mitte liiga hulljulgeks minna ning järgida Päästeameti soovituslikke juhiseid.

blog comments powered by Disqus