JUHTKIRI:Koos saab odavamalt

Jõgevamaal  toimub novembris-detsembris ohtlike jäätmete kogumiskampaania – kaheksas vallas saab novembris-detsembris tasuta ära anda ohtlikke jäätmeid nagu vanad patareid, akud, kemikaalid, vedelikud, õlid, samuti freooni sisaldavad külmkapid, telerite kineskoobid ja päevavalguslambid.

Kaheksast omavalitsusest loodetakse koguda kokku 45 tonni ohtlikke jäätmeid. Neid jäätmeid ei tohi mitte mingil juhul jätta kusagile põõsa alla või loodusse, sest nad kahjustavad oluliselt rohkem ja kauem keskkonda kui näiteks tavaline praht. Just ohtlike jäätmete puhul peaks ka tädi Maalile ehk külas elavale seaduskuulekale vanainimesele südamele panema, et ta tooks ise või paluks noorematel naabritel oma ohtlikud jäätmed kogumiskohta tuua. Ikka sellepärast, et need on keskkonnale tõepoolest väga ohtlikud.

Hea oleks, kui küla suudaks oma ohtlikud jäätmed kokku korjata ja siis leiduks inimene või inimesed, kes need ka kogumiskohta toimetaksid. Oma kodus võiksid kõik inimesed vaadata ringi sellise pilguga, kas on vanu autoakusid, värvipurke, telereid või päevavalguslampe. Et need siis õigel päeval lähimasse kogumiskohta viia.

Samas on hea meel, et kaheksa omavalitsust suudavad ühiselt tegutseda. Ühise hanke korraldamise tulemusena saadi suureks tellijaks, kellel õnnestus ohtlike jäätmete veoks spetsialiseerinud vedajatelt saada tunduvalt paremaid tingimusi kui üksikhanke korral. Omavalitsuste koordineeritud tegevus tagab neis kaheksas omavalitsuses ohtlike jäätmete vähenemise tõttu elukeskkonna olulise paranemise. Ja hind on lausa kuni kolm korda odavam kui üksikhanke korral. 

Hea on seegi, et tõenäoliselt õnnestub korraldada ka veel järelkorjamisring. Tõenäoliselt toimub see kevadel.

blog comments powered by Disqus