Juhtkiri: Võitjaid rohkem kui üks

Mingeid erilisi üllatusi need kohalikud valimised kaasa ei toonud. Laias laastus läkski kõik nii, nagu arvata oli. Üleriigiliselt domineerisid selgelt kuus Riigikogus esindatud parteid. Üksmeelselt peavad ootuspärasteks valimistulemusi ka suuremate ajalehtede juhtkirjad.

Tallinnas ennustati Keskerakonna võitu isegi võimsamana, ent napp absoluutne enamus pealinnas siiski saavutati. Üleriigiliselt kogus Keskerakond taas rohkem kui veerandi häältest, ent see tulemus jääb eelmistel kohalikel valimistel saavutatule siiski pisut alla.

Kõige rohkem parandas oma positsiooni Reformierakond, suuremat toetust pälvisid ka Rahvaliit, Isamaaliit ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Seega parandas oma seisu kuuest erakonnast koguni neli ning üks jäi samale tasemele.

Ainsana oli taanduma sunnitud Res Publica, kes seekord kogus 8,5 protsenti häältest. Eelmistel valimistel oli jõulise uustulnukatena jõutud 15,22 protsendini, ent valitsemine väsitas nad vist ära. Nii pagesidki paljud Res Publica austajad n-ö koju vanade pruutide juurde tagasi. Samas ei saa ka Res Publicat otseselt kaotajaks lugeda, sest veel hiljuti võnkus nende toetuspendel nukralt allpool valimiskünnise piiri. Pigem on kõige suurem kriis üle elatud ja haavad paranemas.

Jõgeva maakonnas näitasid oma taset enamjaolt taas need, keda rahvas on harjunud juba aastaid usaldama. Neid omavalitsusi, kus võim tõenäoliselt oluliselt ei muutu, tundub olevat rohkem kui neid, kus juhid vahetuvad.

Maakonna tasandil olid liidriteks kaks meest: Viktor Svjatõsev 412 ja Jaan Aiaots 371 häälega, ent kuna tegu on kahe suurima elanike arvuga omavalitsusega, siis mõnes väiksemas vallas saadud üle 100 hääle on tegelikult samaväärne tulemus.

Vooremaa loodab, et valimiskarussellil üksteist taga ajades kohalikud kanged mehed otseselt tülli ei pööranud ning läbirääkimised uute linna- ja vallavalitsuste moodustamiseks kulgevad sügistuulte kiuste sujuvalt.

Samas tuletame kõigile valitutele meelde, et lehekesi oma valimislubadustega ei tasu nüüd laias kaares tuulde loopida. Neid lubadusi tuleb hakata ju ellu viima ning kui see meelest ära läheb, siis püüame neid ka aasta või kahe pärast meelde tuletada.

Kelle jaoks need valimised välja ei tulnud, saab nelja aasta pärast uuesti proovida. Kellel hästi läksid, saab neli aastat kaaskodanike valvsa pilgu all mõnusalt tööd rügada, et siis taas nii halbade kui heade tegude vilju maitsta.

Võitjaid oli neil valimistel kindlasti rohkem kui üks igas mõttes: võitsid kõik, kel tahe ja harjumus kasvõi valimas käimise läbi oma kodukoha arengus kaasa rääkida.

blog comments powered by Disqus