JUHTKIRI: Via Hanseatica annab õnge

Nimetus hansa tuleneb vanast ülemsaksakeelsest sõnast, tähendades salka või jõuku. 7.-13. sajandini kaitsesid kaupmeeste ühingud ehk hansad võõrsil viibivate saksa kaupmeeste ühishuve ja eesõigusi.

13. sajandil loodi Hansa Liidu nime all Põhja-Saksa, Madalmaade ja Liivimaa linnade liit, et ühendada linnade jõud Lääne- ja Põhjamere piirkonna kaubanduse ühiseks korraldamiseks ja kaitseks. Liidu juhatus asus Lübeckis. Kaubavahetus toimus peamiselt meritsi, tähtsaim kaubatee kulges liinil Novgorod-Tallinn-Lübeck-Hamburg-Brugge-London.

Eri aegadel kuulus Hansa Liitu üle 200 linna. Eesti linnadest olid Hansa liikmed Tartu, Tallinn, Pärnu ja Viljandi.

16. sajandil Hansa Liidu mõjuvõim seoses Inglismaa, Rootsi ja Venemaa sõltumatu majanduspoliitika arenguga vähenes.

Seoses hansatemaatika taaselustamisega on lisaks hansapäevade organiseerimisele, mida korraldatakse alates 1980. aastast ja mis tänavu toimusid Tartus, algatatud ohtralt muidki projekte. Hansa-liidet kasutatakse paljude ettevõtmiste, organisatsioonide nimetustes.

1991. aastal algatati Taanis Hansateede projekt eesmärgiga edendada turismi, toetudes endiste hansalinnade ajaloo- ja kultuuriväärtustele ning arendada välja Põhja-Euroopat kattev hansamarsruutide võrgustik.

Soome turismiarendajad pakkusid välja Hansaringi idee, arendamaks turismi infrastruktuuri ja teenuseid ümber Läänemere reisiva turisti jaoks.

Nimetusega Via Hanseatica hakati tähistama Pan-Euroopa transpordikoridori nr 1A, mis ühendab Läänemere lõuna- ja idakallastel paiknevaid endisi olulisi hansalinnu Lübeckist Riiani. Via Hanseatica koosseisus nähakse ka Riia-Valga-Tartu-Jõhvi-Narva trassi kuni Peterburini, ehkki Tartu-Narva-Peterburi suunal pole Hansa kaubateed paiknenud ning Riia-Valga-Tartu-Jõhvi-Narva tee on ajalooliselt seotud rohkem 17. sajandil toiminud Peterburi ja Euroopat ühendanud postiteega.

Nii ulatub nüüd Jõgevamaani taas üks võimalus, mille abil saame end ümbritseva maailmaga ühendada ja turismindusse investeerides ka elatisele lisa teenida. Meile ei pakuta kala, mida saaks kohe süüa, vaid õnge, mille abil kala püüda.

blog comments powered by Disqus