JUHTKIRI: Vastuoluline ja hoiatav 2007 on läbi saamas

Lahkuvat aastat on jäänud veel kolm päeva, nii et kokkuvõtteks võib tõesti öelda ? hea, et ta läbi sai. Ühelt poolt oli meile ränk aasta, teisalt hoiatav, aga ka edukas. Niivõrd- kuivõrd.

Aasta algus tõi tõelise buumi valimislubadustest, mis seekord eriti jõhkrat palgatõusu pakkusid. Nii et mõistusega võttes ja pisut ka arvutades sai otsekohe selgeks ? sulaselge populism, ei muud. Populismipidu lõppes nii, nagu ta lõppes. Ja mõni  ravib ehk senini oma pikale veninud pohmelli.

Selge oli, et majanduskasv üle kümne protsendi ei saa igavesti kesta ja et kõikidele 20 000 ? 25 000kroonise kuupalga lubajad ebarealistlikes kõrgustes hõljuvad.

Aprill tõi teadmise, et lisaks kahele Eestile on olemas ka kaks kogukonda, kellel üsna erinevad väärtushinnangud. Globaliseerumine, inimeste jätmine oma muredega üksi. Ning tulemuseks katastroof, mil võinuksid olla ühiskonnas palju kaugemale ulatuvad tagajärjed. Pronkssõduri äraviimine Tõnismäelt oleks meile muidugi võinud veelgi kallimaks minna. Hea, et niigi läks.

Suvi pakkus võimalusi haavade lakkumiseks, tohutu ühtsustunde tõi noorte laulu- ja tantsupidu.

Tasapisi hakkasid ehitustelt ja aktsiaturgudelt tulema signaalid, et suur pidu on läbi. Ehitusmehed käisid tihedamini hoopis puidutööstustest tööd küsimas, kuigi ka seal pole olukord kiita.

Me ei tea veel, kas majanduskasv kukub ka 2008. aastal sama kiiresti kui 2007. aasta lõpus, loodame küll pehmet maandumist. Mis tegelikult tuleb, näeb järgmisel aastal.

Schengeni piiride avanemine tähendab seda, et võid Jõgeval autosse istuda ja põrutada, kuhu süda lustib ? Pariisi, Londonisse, Lissaboni või hoopis Stockholmi. Skeptikud kirtsutavad nina ja tõdevad muidugi, et Lätti ja Saksamaale või kuhu iganes sai ka varem, ainult et piiril tuli natuke aega raisata. Kes mäletavad 1990. aastate alguse järjekordi Leedu-Poola piiripunktides, ei usu tõenäoliselt oma silmi, et nüüd on ka meil nii nagu varem Euroopas, näiteks Prantsusmaa-Belgia piiril, kust võis lihtsalt läbi sõita, taipamata, millal olid ühest riigist teise jõudnud.

Ei ole head ilma halvata. Venemaa piiridel on nüüd samasugused järjekorrad nagu omal ajal Leedu-Poola piiril. Kunagi ehk saavad ka need ajalooks, aga kas lähema kümne-viieteistkümne aasta jooksul, ei oska ennustada.

Rahulikku aastavahetust!

29. detsember 2007. a

blog comments powered by Disqus