Juhtkiri: Vaktsineerimine aitab

Kiretu statistika kinnitab, et eelmise aasta üheteistkümne kuuga tuvastatud juba 764 marutaudis looma, Jõgevamaal avastati 1. detsembriks kodu- ja metsloomade hulgas kokku 55 marutaudijuhtu.

Oktoobris tuli kõige rohkem haigusjuhtumeid ilmsiks kährikutel ja rebastel, terves Eestis vastavalt 36 ja 20. Jõgevamaal haigestus oktoobris samuti kõige enam kährikuid. Rasket haigust avastati meie maakonnas ka kolmel koduloomal – kahel kassil ja ühel veisel. Haigeid rebaseid tabati kolm. Kõige rohkem oli oktoobris Jõgevamaal marutõbiseid loomi Põltsamaa ja Pajusi vallas. Andmed on saadud aga veterinaar- ja toiduameti ametlikust statistikast, tegelikkuses on marutõbiste loomade hulk tõenäoliselt palju suurem ning nende täpset arvu ei tea keegi.

Praegu on raske tõbi levinud eelkõige seetõttu, et kährikute ja rebaste arvukus on suurenenud, nende küttimine aga ei tasu ära, sest kulud jahi pidamiseks on suuremad kui sellest saadav tulu.

Marutaudis metsloomadelt saadud nakkust kannavad edasi koduloomad, eriti hulkuvad koerad ja kassid. Ja ega alati ei pea koer või kass hulkuma, marutaudis rebane võib tulla ka koduõue.

Nakkuse tõkestamiseks tuleks pöörata senisest suuremat tähelepanu koduloomade, eelkõige koerte ja kasside vaktsineerimisele. Oluline on jälgida, et kodu- ja metsloomade omavaheline kokkupuutevõimalus oleks võimalikult väike.

Marutaudi vastu tuleks koduloomi vaktsineerida, siis ei tule neile tõbi külge. Vaktsiin toimib, kinnitavad loomaomanikud.

Õnneks on tegemist haigusega, mis käib lainetena. Kui jahimajandus loomade arvukust reguleerida ei suuda, teeb seda taud ise.

blog comments powered by Disqus