Möödunud laupäeval kirjutasid Eesti Vabariigi üldhariduskoolide abituriendid oma lõpukirjandit, mille teemad olid üsna ahvatlevad. Kirjutada sai nii üldfilosoofilistel teemadel nagu ?Kõigel on hind, aga vähesel väärtus? või ?Meie suurem ja hiilgavaim meistriteos on õieti elatud elu?. Mõned teemad olid kitsamalt Eesti ja eestlusega seotud, ainuke klassiku tsitaadil põhinev teema oli inspireeritud Mati Undist ja kõlas “Lõbusalt saeb inimkond oksa, millel ta istub?.
Eestikeelset kirjandit kirjutas üle 10 500 noore, 3600 vene keeles kirjutavale abituriendile olid aga antud teised teemad, kuigi eestikeelsete hulgas polnud ühtegi niisugust, mida ei saaks tõlkida ja millest ei suudaks aru saada ja kirjutada mistahes rahvusest Eesti kodanik või ka elanik.
Eraldi kirjanditeemade andmine tundus täiesti põhjendamatu. Me ju ei ole sellest huvitatud, et vastuseis jätkuks põlvest põlve ning eestlased ja venelased mõtleksid kardinaalselt erinevalt. Rääkimata sellest, et kummagi teemapaketi juures polnud midagi erilist, venekeelsed kirjanditeemad olid kokkuvõttes vaid lihtsamalt-naiivsemalt sõnastatud.
Kui eestikeelne teema oli näiteks “Meedia noore põlvkonna kujundajana?, siis venekeelne analoog kõlas “Mõtisklus kaasaegsest televisioonist?. Täiesti absurdne on aga see, ainus venekeelne teema, milles mainitud Eestit, oli “Eesti ? turistidele huvitav maa?. Kas siis need 3600 abiturienti on siin turistid? Kes peaks olema huvitatud turistide riiklikust koolitamisest või sellest, et siin üles kasvavad noored tunneksid ennast turistidena? Miks ei oleks võinud nendelgi olla võimalus soovi korral mõtiskleda teemal “Eesti mured on ka minu mured? või “Rahvusriigi võimalikkusest 21. sajandil?? Kas me ikka veel kardame suurt karu pahandada, kas me ikka ei julge oma kodus peremehed olla?
Tundub, et Eesti haridussüsteemis on vaja veel väga palju põhimõttelisi otsuseid vastu võtta. Ja kindlasti pole mõtet hakata venelasi süüdistama. Eestlastel on ometi kord aeg aru saada, et see on meie maa ja meie riik. Ehk nagu ütles siseminister Jüri Pihl: integratsioon ei tohi solvata põliselanikke. Vooremaa on täiesti kindel, et Mustvee Vene Gümnaasiumi õpilased ei tunne ennast Eestis turistidena, sest nemadki on siin põliselanikud.