Täna on tõnisepäev. Eesti rahvakalender tundis selle päeva tähendust ja tavasid suhteliselt hästi. Mõnedki vanemad inimesed mäletavad tõnisepäeva kombeid veel oma lapsepõlvekodust või oma vanemate meenutuste kaudu. Tänapäeval on tõnisepäev rahva linnastumise ja põliskodude kadumisega jäänud tagaplaanile nagu paljud teisedki tähtpäevad. Ometi on sellel päeval märksa suurem tähendus kui lihtsalt ühel kenal vanarahva kombel või mälestusel.
Tegelikult on tõnisepäeval koguni mitu tähendust ja kui mõelda, siis sellega seotud kombed kõnelevad meile nii esivanemate alalhoidlikust meelest kui ka kevadeootusest. Tõnisepäev kujutab endast nii kultuspüha kui ka talvepoolitajat. Esimene seostub püha Antoniusega, keskajal üle Euroopa tuntud sigade ja seakarjuste kaitsjaga. Seepärast tuntaksegi tõnisepäeva sigade pühana. Küllap selle tõttu ongi tõnisepäeva kombed enamasti sigadega seotud. Et sigu kodudes enam eriti ei peeta, kipuvad tavadki unustusse jääma. Aga täna võiks ehk esivanemate, tõnisepäeva ja hea ning armsa kodulooma sea auks mõnd rituaalset toitu valmistada küll. Nagu näiteks tangudega keedetud seapead, herneid sealihaga. Eks me ole siin põhjamaal ikka sealiha najal üles kasvanud ja seda pole mõtet meie toidulaual millegagi asendada. Maatõugu me oleme ja jääme.
Tõnisepäeva teine tähendus talvekeskmena ehk taliharjapäevana on meile ehk arusaadavam. Sellel päeval pidavat karu teise külje pöörama, hülgel esimene poeg sündima ning putukatel hing sisse tulema. Kõiges selles tundub olevat selget kevade aimust. Et pool talve on selleks ajaks arvatavalt möödas, siis oli ennevanasti tõnisepäev väga oluline tähis ka pere majandamise seisukohalt. Peremees vaatas üle toidutagavarad. Pool inimese- ja pool loomatoitu pidi veel alles olema. Kokkuhoidlik pererahvas on vahest tänapäevalgi hoolitsenud selle eest, et keldrist pärast talvesüdantki midagi lauale tuua oleks.
Et aga päev kukesammu võrra pikem on ja see lootust uuele kevadele vastu minna annab, on küll ilmne ning see teadmine peaks põhjust rõõmustamiseks andma vanadele ja noortele.