JUHTKIRI: Talv tuleb alati ootamatult

Jõgevamaal oli teisipäevane lumesadu ja tuisk tänavu esimesed, kinnitades taas kord vana tõde, et talv tuleb igal aastal ootamatult. Ööpäevaga sadas kadripäevaks maha kohati 15 sentimeetri paksune lumevaip. Tuul kandis selle hangedesse. Liiklus oli häiritud, inimesed sumpasid lahtiajamata kõnniteedel. Teisipäeva lõuna paiku hakkasid tööle lumesahad.

Lumevangis olnud inimestel oli lohutav kuulda teisipäeva õhtul Aktuaalsest Kaamerast, et põhiteed (nagu Jõgevamaal on Tallinn-Tartu, Jõhvi-Tartu ja Jõgeva-Tartu) peavad lahti aetud saama 5 tundi, tugiteed 12 tundi ja ülejäänud teed 36 tundi pärast tuisu lõppu. Ausalt öeldes tahaks ikka tunduvalt kiiremini, sest vaevalt tööandjale peaaegu paaripäevast töölt puudumist lumevangis olekuga välja saab vabandada.

Tuisu ajal püsis tee lumest puhtana aga ainult väga lühikest aega. Kui teedele oli esimene ring peale tehtud, tuli minna kohe teisele, siis kolmandale?

Läbipääsmatuid teelõike siiski oli, sest hommikul veidi enne seitset jäi Võisiku teel liinibuss lumme kinni. Jõgevamaa Päästeteenistuse Põltsamaa komando mehed tõmbasid bussi päästeautoga välja.

Nn tuisukoridorideks ja probleemsemateks kohtadeks on Tallinna-Tartu maanteel lõik enne Pauastveret, Elistvere-Lähte tee ja Õuna teerist.

Et maalapsed kooli saaksid, peavad nad olema tugevad ja minema pimedas läbi hangede hommikul kella seitsmeks juba bussipeatusse.

Ka möödunud aastal sadas korralik lumi maha just 23. novembril. Enamasti tuleb ja läheb Eestimaal lumi talve eel korduvalt. Aastate 1922.-2003. vaatlusandmete keskmisena on Jõgeval püsiv lumikate moodustunud alles detsembri keskpaigas, märkis Laine Keppart.

Talveilma jagub tema kinnitusel ka järgmise nädala algusse.

blog comments powered by Disqus