Juhtkiri: Suveks õpilasele töö leidmine on paras pähkel

Enamik lapsevanemaid näeks hea meelega, et nende võsukesed suvel endale taskuraha teeniksid ja oma aega kasulike kogemuste saamisega täidaksid. Ka lastel pole töötamise vastu midagi, sageli nõuavad tööd juba 12-13-aastased. Kuid töö leidmine on nii noortel üpris vaevaline.

Ühelt poolt piirab noorte töösaamisvõimalusi seadusandlus, sest missugune ettevõte tahaks endale noorukeid, kes teevad tööd vaid mõne tunni päevas. Parim lahendus on seega töö- ja puhkelaagrid, mida õnneks meie maakonnas väga usinasti korraldatakse. Küllap näevad kasvatajad – õpetajad kurja vaeva lastele rakenduse leidmisega, kuid nähtud vaev tasub end kuhjaga. Ja kui veel kohalik omavalitsus pisut kaasa aitab ning kasvõi bussi Tartusse Aura keskusse sõiduks kinni maksab, on kõik hästi. Et praegused ilmad on üsna sügisesed ja ujumisvõimalused jõgedes-järvedes vaid eriti karastatud kujudele, mõjub preemiareis veelgi tõhusamalt.

Veidi lihtsam on tööd leida nendel õpilastel, kes pisut vanemad. Kuid neilgi on piiratud tööaeg ja ega ettevõtjad koolilaste palkamisest vaimustusse satu. Jäätisemüüjaid ja ajalehepoisse meil pole, jääb üle marja- ja kurgikorjamine. Füüsiliselt küllalt raske töö, kus vähe vaheldust, peletab noormehi, kes muskleid treenida tahaksid. Tüdrukutel on pisut rohkem kannatust ja nad on ka leplikumad.

Noorte puhul torkab silma, et enamik tahaks kohe suurt raha teenima hakata, omamata selleks vähimaidki oskusi. Õpipoisiaega ei tunnista keegi. Paraku tuleb kõigepealt sellitöö teha, alles siis saab ka meistriks. Et see kõik kõvasti aega ja vaeva nõuab, seda noored tunnistada ei taha.

Samuti torkas silma, et väga paljud küsitletutest peavad oluliseks tutvusi. Kui ikka tutvusi pole, siis ole kuitahes usin ja hoolikas, tööd leida lihtsalt ei õnnestu.

Ka on väga paljud lapsed suviti kodus abiks, tegelikult teevad nad tõsist tööd, ka tasu ei jää ilmselt tulemata.

Vooremaa soovib kõikidele tööotsijatele julget pealehakkamist ja parasjagu õnnegi.

blog comments powered by Disqus