Juhtkiri: Südame sunnil

Peret ei loo keegi selleks, et mingil perekonkursil osaleda. Ega Põltsamaa vallas Mõhkülas elavad Janne ja Aivar Maisväligi paari minnes ja nelja last muretsedes mingile välisele tunnustusele mõelnud, vaid lähtusid lihtsalt südame sunnist. Tänavuseks Aasta Pereks kuulutamine tuli rõõmsa üllatusena.

 Praegune aeg pole just peresõbralik. Viimase paari aastakümne ühiskondlikes tõmbetuultes on nii mõnedki põhitõed kaldu vajunud või sootuks kaotsi läinud. Kuna materiaalsed vajadused end tihemini ja jõulisemalt meelde tuletavad, kiputakse keskendumagi nende rahuldamisele. Ja unustama, et eelkõige peaksid vanemad lastele kaasa andma õiged eluhoiakud ja väärtushinnangud. Ning järgimist vääriva peremudeli.

Aasta Pere 2007 ema Janne Maisväli rääkis lustaka loo sellest, kuidas üks pere kahest tütrest kurtis mõned aastad tagasi, et temal tuleb ilmselt vanapiigaks jääda. Sellepärast, et teist nii head meest kui tema issi ei olevatki maamuna peal olemas, kehvemaga ta aga jälle leppida ei tahaks.

Tõsi: väga kõrged ootused tulevase elukaaslase suhtes võivad tõesti mõnikord saatuslikuks saada. Ent samas on kodunt kaasa saadud hästitoimiva pere mudel äärmiselt väärtuslik pagas, mis võimaldab noorel inimesel omaenda peret üles ehitades suurematest vigadest hoiduda.

Maisväljade perest on Vooremaa korra juba kirjutanud ning lähiajal teeb seda arvatavasti veel: nüüd siis juba Aasta Pere tiitli valguses. Sellest ei maksa aga järeldada, nagu Jõgevamaal teisi tublisid peresid polekski. Kõigi selliste juurde ajakirjanikud paraku ei jõua. Kuigi tahaks. Sellisel perel külas käies saavad leheinimesedki tihti suure positiivse laengu ? vaatamata sellele, et suurtel peredel on enamasti ikka ka murejutte rääkida. Selliseid, nagu Maisväljade veepuuduse jutt. Mullusel põuasel suvel oli nende kaev näiteks suisa kaks kuud kuiv. Praegugi elatakse n-ö säästure?iimil. Näiteks üle ühe masinatäie pesu ei saa päevas pesta. Kui aga saunapäeval viies voodis pesu vahetada, siis ei mahu see kraam ka kõige parema tahtmise juures ühekorraga masinasse.

Ent suurte perede eelis ongi tihti selles, et neis kasvanud lapsed õpivad varakult nägema probleeme ja neid ka lahendama. Õnne ja edu nii Maisväljadele kui ka teistele Jõgevamaa suurtele peredele!

blog comments powered by Disqus