Juhtkiri: Sodi lume alt väljas

Koh-kohe algab kalendrikevad. Päris-kevad on Eestis aga juba alanud, lumi sulanud ja kõige usinamad kodanikud jõudnud ka lume alt välja tulnud sodi kokku korjata ning seda põletamagi asunud.

Kui tavakodanike jaoks on saabunud jälle uus ja lootusrikas kevad, mil hakkame märkama iga päev looduses toimuvaid muutusi, siis päästeameti keeles on aga alanud hoopis tuleohtlik aeg. See algab kevadel pärast lume sulamist ja lõpeb sügisel vihmaste ilmade saabumisel. Sel ajal on tuleohtlikul alal keelatud suitsetamine, lõkke tegemine, raiejäätmete või muu risu, kulu jms põletamine. On küll ette nähtud ka erandid, näiteks lõkke tegemine või suitsetamine selleks ette nähtud kohas või siis, kui maapind on vihmast märg.

Muidugi pole meie koduaiad just eriti tuleohtlik ala ja väikese lõkke võime me ikka teha, kui arvestame, et see oleks hoonetest vajalikul kaugusel ning kui me valime oma kevadiseks tegevuseks ilusa tuulevaikse ilma. Ka kerge tuulega tuleb eriti tähelepanelikult tuule suunda jälgida, seega ei tohiks hooned ja mets jääda allatuult. Ja meeles tuleb pidada sedagi, et tuule suund võib väga järsult muutuda.

Kui suits võib inimesele tekitada hingamisteede ja silmade limaskesta ärritust ja sel puhul aitab jaheda veega loputamine ja rahustavad kompressid, siis hoopis ohtlikum on vingugaasi mõju, mis tekitab ajus hapnikupuuduse. Kui keegi kulupõletamise käigus vingumürgistuse saab, tuleb viivitamatult abi kutsuga. Abi saabumiseni ei tohi sellist inimest üksinda jätta. Vingumürgituse sümptomid on iiveldus, südamepekslemine, üldine nõrkus, peapööritus ja nn õhupuuduse tunne.

Vooremaa soovib oma lugejatele turvalist koduaedade korrastamist ja loodab, et Jõgevamaa inimesed on oma kevadtööde tegemisel hoolikad ning arvestavad ka kehtivate ohutusnõuetega. 

blog comments powered by Disqus