JUHTKIRI: Presidendikandidaate hetkeseisuga 12 (+1?)

Viis erakonda, kes ühiselt presidendikandidaati otsivat, otsustasid neljapäeval anda esitatud tosinale kuu aega oma seisukohtade tutvustamiseks. Koomale asutakse kandidaatide ringi tõmbama mais.

Ühiskandidaati otsivad erakonnad pakkusid välja kokku 12 nime. Europarlamendi liikme Toomas Hendrik Ilvese käisid välja Reformierakond, Isamaaliit ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo sai nii Res Publica kui sotsiaaldemokraatide toetuse.

Reformierakond esitas veel rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo ja Tartu linnapea Laine Jänese, Keskerakond Riigikogu esimehe Toomas Vareki, väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa ja Tartu linnavolikogu juhi Aadu Musta ning Res Publica Riigikogu aseesimehe Ene Ergma ja Eesti Telekomi juhatuse esimehe Jaan Männiku.

Isamaaliit seadis üles ka Riigikogu liikme Peeter Tulviste ja ärimees Jaan Manitski ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond Riigikogu liikme Liina Tõnissoni.

Rahvaliit praeguse seisuga presidendivalimise kampaaniaga kaasa ei lähe ning ootavad ära president Arnold Rüütli otsuse. Kuid erinevalt teistest parteidest peab Rahvaliit paremaks, et uue presidendi valiks valimiskogu. Samas kinnitas rahvaliitlane Tiit Tammsaar neljapäeval, et peab esitatud kandidaate tugevateks ja väärikateks, ent tema arvates on siiski võimatu, et neist keegi lähiajal välja sõelutakse.

Esitatud kandidaatidel on nüüd võimalus tutvustada oma arusaamu järgmisel viiel aastal Eesti ees seisvatest väljakutsetest ja valikutest. Eesti Raadio alustab vastavaid debatte juba sel pühapäeval ning kindlasti on kõik väljavalitud igas mõttes kogu meedia huviorbiidis.

Vooremaa soovib presidendi otsinguid jälgides erapooletuks jääda. Lootuses, et valikut tehes suudavad poliitikud Eesti huvid erakondlikust kasust selgelt kõrgemale seada.

blog comments powered by Disqus