Põltsamaalastel on lossikompleksi näol olemas hindamatu varandus, mida nad seni üsna tagasihoidlikult on kasutanud. Lossi kordategemiseks polnud lihtsalt raha. Nüüd, kui on avanemas paljude Euroliidu fondide rahakotirauad, tuleks seda Põltsamaa huvides ära kasutada.
Algus igatahes paistab olevat tehtud. Vastloodud sihtasutus Põltsamaa Lossi Arendus tahab muuta lossi ja selle seitsme hektari suuruse territooriumi turismimagnetiks. Praegu on lossihoone küll ohtlikus seisukorras ja turistidele ligipääsmatu, kuid kordategemist tuleb millestki alustada. Raha on praegu üle miljoni krooni, selle eest tehakse turu-uuringud, samuti detailplaneering ning alustatakse ka esmaste projekteerimistöödega. Nendega peaks jõutama valmis sügiseks.
Turu-uuringud on vajalikud selleks, et teha selgeks, milline peaks lossikompleks tulevikus täpselt olema ning milliseid teenuseid tuleks pakkuda, et turiste kohale meelitada. Eesmärk on ajaloomälestis korda teha vähemalt sellises ulatuses, et see poleks avariiohtlik.
Loodud sihtasutus Põltsamaa Lossi Arendus pakub ka oma visiooni lossi tuleviku kohta. Praegu tegutsevad lossi territooriumil muuseum, veinikelder, pagaritöökoda ja kunstikool. Põltsamaa linnavalitsus on huvitatud lossi arendamisest atraktiivseks ning mitmesuguseid vaba aja veetmise võimalusi pakkuvaks turismikeskuseks. Linnavalitsus tahaks näiteks lossi territooriumil vabaõhulava välja ehitada ning hakata näitemänge korraldama.
Põltsamaa loss pole midagi müstilist ja täiesti eraldiseisvat. Tegemist on ikkagi Põltsamaa linna tuntuima turismiobjektiga, mille käekäigust sõltub tulevikus ka linna areng.