JUHTKIRI. Ostaks jõuluks vorstid valmis?

Huvitav, kui aprillis jõuluks vorstid valmis osta, kas need siis detsembris süüa ka sünnivad? Kel hea sügavkülmik, küllap siis vist ikka sünnivad süüa, aga iseasi on, mis maitse neil on…

Eile oli üks vanaproua kaupluses tõsiselt mures ? tal on sool kodus otsa saanud, aga uut ei julge osta. Äkki peavad teised teda ka kokkuostubuumi ohvriks. Soolata aga on maamajapidamises üsna raske hakkama saada.

Juba kuid kestab suhkru ostuhullus, hiljuti hakkasid inimesed massiliselt kokku ostma ka jämedat soola, äädikat, tikke, jahu ja tangaineid. Palavikuliselt kokkuostetavate kaupade nimekiri täieneb iga päev uute nimetustega. Ja iga uus hulgilaost tulev partii on juba kallim. Vähemalt on see nii suhkru ning ilmselt ka soola, jahu ja muudegi kaupade puhul

Tarbekaupadest on hakatud rohkem ostma elektroonikakaupu ? külmkappe, telereid, arvuteid ja isegi autosid. On prognoositud, et need kaubad võivad kallineda.

Kui sellest loogikast lähtuda, siis kindlasti kallineb kõik. Ja veel oi kui palju! Mõelge, mis maksis bensiiniliiter pärast krooni tulekut ja kui palju ta praegu maksab! Ja leivapäts?

Suhkru kokkuostmise buum algas eelmisel sügisel, kui võimalikust suhkru hinna tõusust pärast Eesti astumist Euroopa Liitu hakati avalikult rääkima. Sool on aga alles viimase kolme-nelja nädala probleem ja tikkude massiline kokkuost üks uuemaid hullusi.

Üheks põhjuseks, miks inimesed kardavad jämeda soola müügilt kadumist, on ka asjaolu, et see toodi seni Eestisse põhiliselt Ukrainast ja Venemaalt. Tarbijad ei ole kindlad, mis saab ELis idakaubandusest ja muu hulgas ka soola hinnast. Aga iga liikmesriigi enda asi on, millised piirangud ta kaupadele seab. Kas meile jääb tulevikus müügile ainult jodeeritud sool või ka tavaline jäme sool, see on ikka iga liikmesriigi enda otsustada.

Möödunud nädalal kutsus ka peaminister Juhan Parts Eesti elanikke üles hoiduma kuulujuttude põhjal soola, äädika, jahu ja muude toiduainete hulgalisest kokkuostmisest.

Ostubuum sai alguse märtsi lõpus Ida-Virumaal, kui telejaam Pervõi Baltiiski Kanal teatas, et Lätis ostavad inimesed ELi astumise eel letid jämedast soolast tühjaks, sest euroliidus on selle müük keelatud.

Head inimesed, lõpetage ostuhullus! Hinnad tõusevad siis, kui mingi asja järele on suur nõudlus, ning teie ise põhjustategi kaupu kokku ostes nende hinnatõusu. Ja tuletage meelde sajandivahetuse ostuhullust ? sool, suhkur, tikud, küünlad… Mitte midagi ei läinud vaja! Polnud elektrikatkestusi, polnud suuri jamasid.

blog comments powered by Disqus