Jõgevamaa saab algavast õppeaastast kolm õpilaskodu ? Adaveres avati neljapäeval pidulikult kunagise lasteaiahoone ühte tiiba rajatud kümnekohaline õpilaskodu, Voore õpilaskodus on pidulik lindilõikamine 1. septembril, Vaimastveres avatakse samalaadne asutus septembri lõpus.
Õpilaskodu võimalikeks elanikeks on õpilased, kel on pika tee või korraldamata liikluse tõttu raske iga päev oma kodust koolis käia, kelle vanemad töö tõttu pikalt kodunt eemal viibivad või kelle peres on kooliskäimist ja õppimist segavaid probleeme.
Adavere õpilaskodu läks maksma 1,7 miljonit krooni, enamik rahast tuli haridusministeeriumilt, umbes kümme protsenti investeeris ka kohalik omavalitsus. Adavere õpilaskodu sisustamisel aitasid kaasa kohalikud elanikud ja ettevõtjad. Näiteks kinkis perearst õpilaskodule arvuti, Adavere Agro muusikakeskused. Paljud kohalikud elanikud tõid õpilaskodule raamatuid, potililli ja muud vajaminevat nipet-näpet. Omalt poolt aitasid kaasa Soome Järvänpää koguduse inimesed, kelleta maja sisustamine poleks nii hõlpsasti läinud.
Õpilaskodu asukad on enamasti pärit Põltsamaa ja Pajusi vallast ning Põltsamaa linnast, nad hakkavad õppima Adavere Põhikoolis. Adavere kool saab kümme õpilast juurde.
Voorel ehitati õpilaskodu elanike majutamiseks ümber trepikoja jagu 1980. aastatel rajatud kolmekorruselise elamu kortereid. Õpilaskodu mahutab ligikaudu 30 õpilast.
Voore Põhikooli direktor Raivo Reimets ei salga, et õpilaskodus näevad nii tema kui ka vallavanem Jüri Morozov teatud mõttes päästerõngast, mis peaks veidigi pidurdama demograafilistest protsessidest tingitud õpilaste arvu vähenemist – õpilaskodu toob ju kooli õpilasi juurde.
Vaimastvere mõisa kunagisse tõllakuuri rajatav õpilaskodu saab valmis septembri lõpuks. Õpilaskodusse tuleb 24 majutuskohta, millest praeguseks on veel täitmata paar-kolm. Ei leidu ilmselt palju lapsevanemaid ? mõned välismaal tulusa teenistuse leidnud ehk välja arvatud ?, kes oma lapse eest kogu 15 000-kroonise aastamaksu ise välja käia sooviksid.
Samuti kõhklevad ilmselt ka omavalitsused, enne kui sellise summa oma valla lapse õpilaskodus elamise kulude katteks välja käivad. Nii et tõenäolisim on leida õpilaskodusse elanikud ikka sel teel, et neile taotletakse riigieelarvest toetatavad kohad.
Mõned lapsevanemad on avaldanud kartust, et juhul, kui laps õpilaskodusse paigutatakse, jäävad nad ilma riiklikust lastetoetusest. See kartus on aga alusetu: lastetoetuse äravõtmiseks pole ju mingit põhjust, sest nädalavahetustel on õpilaskodu elanikud kodus ning rõivad, koolitarbed ja muu vajaliku ostavad neile endiselt vanemad.
Õpilaskodu plussiks on, et sealsed elanikud saavad neli korda päevas kooli sööklas sooja toitu, õhtupoolikul aga täiskasvanu juhendamisel koolitükke teha ning osaleda kooli juures tegutsevate huviringide ja treeningrühmade töös. Lisavõimalusi vaba aja veetmiseks annab õpilaskoduga ühte majja rajatav avatud noortekeskus.
Õpilaskodude ehitamise ja laste seal elamise võimaluse rahastamine riigi poolt on üks õilis tegu, sest nii saavad ka kehvematest kodudest pärit või koolidest kaugel elavad lapsed teistega võrdsed võimalused hariduse omandamiseks.