JUHTKIRI: Nõukogude aja nostalgia

Kas te mäletate omaaegseid ENE ja ajalehtede tellimise sabasid? Õhtul tuldi juba aegsasti järjekorda ja võeti kaasa toit, magamiskott, termostega tee ja kohv. Mõni agaram tassis kaasa ka raadio või teleka. Väga lõbus oli. Ainult et järgmisel päeval, kui järjekord kätte jõudis ja vajalik sai tellitud, tuli tööle minna. Mõnikord lausa otse “rindelt” ? pesemata, magamata ja väsinuna.

Tõsi, kõik inimesed polnud nõus seda “tsirkust” kaasa tegema ja jäid muidugi ihaldatud defitsiidist ilma. Osa püüdis niisama nihverdada, et saaks tutvuste kaudu. Mõned saidki.

Juba hea mitu aastat meenutab esimesse klassi astuvate laste vanemate (või vanavanemate) öine sabatamine Jõgeva Gümnaasiumi juures nõukogude aja järjekordi.

Miks inimesed seisavad? Et kindlustada lapsele võimalik parim haridus? Mõned lapsevanemad, kes on ise õppinud Jõgeva Gümnaasiumis, tahavad sellepärast ka oma lapse just sellesse kooli panna. Nii et väljakujunenud traditsioonid.

Hommikul kell kuus, kui külmetavad inimesed sooja koolimajja sisse lasti, oli järjekorras juba üle kolmekümne avalduseesitaja. Vooremaale teadaolevalt olid esimesed lapsevanemad kooli ukse taha tulnud juba kella kahe paiku öösel. Jõgeva Linnavalitsuse kehtestatud reegel ? kes ees, see sees ? sundis öösel järjekorda minema.

Kuigi ametlikult pidi avalduste vastuvõtmine algama esmaspäeva hommikul kell kaheksa, oli enamik soovijaid selleks ajaks juba lapse kooli kirja pannud. Kool tuli lapsevanematele vastu, avaldusi hakati vastu võtma varem, natuke enne kella poolt kaheksat, et inimesed tööle jõuaksid.

Kõigile esitatud avaldustele kirjutati peale esitamise kellaaeg ja selle alusel klassid komplekteeritaksegi.

Kõikidele lastele jätkub Jõgeva koolides kohti ja ühisgümnaasium pole sugugi halvem kui gümnaasium. Küsimus on eelkõige inimeste hoiakutes. Teatud asju kiputakse meil endiselt üle võimendama.

blog comments powered by Disqus