JUHTKIRI: Miks mitte külaskäik lähiümbruse mõisakoolidesse?

Suvel korraldavad kümned Eesti mõisad huvilistele külastuspäevi. Jõgevamaal ootavad 28. mail, 5., 11. ja 30. juunil ning 9. ja 23. juulil külalisi Puurmani ja Adavere mõis. Üle Eesti võtab külastuspäevadest osa 29 mõisakooli

Miinimumprogrammina saab kõikides osalevates mõisakoolides täistundidel giidiga jalutuskäikudel osaleda, avatud on näitused ja kohvikud. Lisaks korraldatakse koolide ja mõisate eripära rõhutamiseks kontserte, töötubasid ja muud huvitavat. Ettevõtmise Tunneme heameelt, et tegutseb mõisakoolide ühendus, mida veavad noored teotahtelised ja innukad mehed.

Külastuspäevadel saab Puurmani mõisas lisaks lossiga tutvumisele ka giidi saatel mõisapargis jalutada, üleval on stend Julius Kuperjanovist, käsitöö- ja joonistusnäitus, oma kooli tutvustav stend. Kõik huvilised võivad sõita paadiga Pedja jõel.

Täistundidel toimub mitmeid muidki üritusi. 28. mail esinevad kevadkontserdiga Puurmani Keskkooli õpilased, 5. juunil on Ellu pooltund “Kunagi oli nii”, 11. juunil saab teha kaarikusõitu, 30. juunil avatakse jahiseltsi Gustav trofeede näitus, samuti toimub puukujude saagimine ja näitus. Viimasel külastuspäeval 23. juunil kell 17. annab kitarrikontserdi Tiit Peterson.

Adavere mõisa külastajad saavad vaadata näitust mõisaajast, kooliõpilaste ja täiskasvanute käsitöönäitust, samas korraldatakse ka näitusmüük.

23. mail kell 13 esinevad Põltsamaa muusikakooli keelpillimängijad, 5. juunil annab Adavere kooli näitering etenduse “Nukitsamees”, 30. juunil esinevad kohalikud isetegevuslased, 9. juulil annavad aga kontserdi Toomas ja Rhea Nestor.

Hea, et inimesed on aru saanud, et mõisakool pole üksnes haridusasutus, vaid ka kultuuriobjekt, mis pakub ka turistidele huvi.

Loodame siiski mõisakoolidele lähiaastatel paremat elu, sest Euroopa Liidu kaudu peaks järgmise viie aasta jooksul igal aastal Eesti mõisakoolidele tulema 20-30 miljonit krooni Norra riigi raha. Viie aasta peale oleks see summa seega 150 miljonit krooni.

blog comments powered by Disqus