Juhtkiri: Miks me vaesed oleme

Öeldakse, et tilk tõrva võib meepoti ära rikkuda. Aga eks tõrvapütis või leiduda ka meetilgake. Kuigi Jõgevamaa inimesed deklareerisid mullu Eesti madalaima tulu – keskmiselt 5083 krooni kuus, selgus statistikast, et meie maakonnas kasvas ka enim koos maksudega arvestatav brutopalk ? kolmandat kvartalit arvestuse aluseks võttes ja 2003. aastaga võrreldes 781 krooni. Pisitasa, kuid palgad siiski tõusevad.

Paraku jääb isegi selle lisaga Jõgevamaa keskmine palk üheks madalamaks riigis. Teistest jõudsamalt ehk 762 krooni tõusis palk naabrite juures Tartumaal, kus keskmine brutopalk oli 6279 krooni.

Möödunud aastal tõusid keskmisest oluliselt kiiremini palgad põllumajanduses ja metsanduses ning suuresti avaliku sektori pakutavate teenuste sektoris ? tervishoius, hariduses.

Meie maakonna põllumeestel läks möödunud aastal väga hästi – piima kokkuostuhind kerkis nelja kroonini. Ehkki osa saagist jäi liigniiskuse tõttu põllule, kogusid teraviljakasvatajad maakonna rekordsaagi ? kuus tonni hektarilt. Küllap seetõttugi on palganumber pisut suurem.

Kes iga kuu 781 kroonist palgatõusu oma rahakotis pole näinud, toriseb ikka. Kui paljudes maakondades on ümberkorraldused enam-vähem lõppenud ja inimestel keerulisemad ajad juba üle elatud, siis meil käib kõik üsna pika vinnaga. Endiselt domineerib põllumajandus, palju on töötuid ja neid tuleb aina juurde. Seoses reformidega avalikus sektoris on maakonnast lahkunud palju kõrgema palgaga inimesi. Näiteks korraldas maksu- ja tolliamet oma töö nii ümber, et Jõgevale jäi vaid teeninduskeskus, juhtimisfunktsioonid viidi Tartusse. Tööta jäänud kõrgema kvalifikatsiooniga inimesed lähevad kas Tartusse või Tallinna, Jõgeval neile tööd pole. Endiselt on meie maakonnas probleemiks sobiva haridustaseme, tööoskuste ja -harjumustega inimeste leidmine.

Jõgeva haigla peaarst leidis vaesusele veel ühe põhjuse – küllap meie tervis on ka kehvavõitu. Samas ei saa väita, et meie inimesed oma tervisest ei hooli, hoolivad  küll. Tervisepäev aprilli algul tõi Jõgeva kultuurikeskusse nii palju oma tervislikust seisundist huvitatud inimesi, et järjekorrad olid juba varahommikul ukse taga.

blog comments powered by Disqus