Järgmise kolmapäeva pärastlõunal kell kolm, kui üle Jõgeva linna kostub vali huilgav sireen – täpselt nii, nagu toimuks ulatusliku suurõnnetuse või sõjalise rünnaku korral – on ilmselt kesklinnas liikvel selliseidki, kellele tuleb täieliku üllatusena see, mis toimub. Loodetavasti ei teki kellelgi siiski lausa paanikat. Ega ei arva ka keegi, et alanud on sõda.
Ilmselt suuremale osale inimestest on Eestis vähemalt mingil määral infot siiski jõudnud, et selline sündmus tulemas on ja mida siis teha tuleb.
Kindlasti ei pea – kui uskuda päästeameti ja kaitseväe pressiteateid – keegi hakkama paaniliselt mööda linna varjendit otsima ega varjuma kuhugi keldrisse, et seal uusi korraldusi oodata.
Mõnele võib meenuda, et taolist sireeni oli aeg-ajalt kuulda viimati näiteks 1980. aastatel ja siis kostis niisugust sireeni ka väljaspool linna, maakohtades ja külades. Nüüd kostub kogu Jõgeva maakonnas sireen vaid Jõgeval.
Mis on kampaania eesmärk? Ohuteavituse käivitamisega antakse esmakordselt elanikkonnale reaalne kogemus, kuidas riik inimestele ohtudest teada annab. Riikliku tegevuse eesmärgiks on vaadata üle kaitseväe ja ka päästeameti tegevused ning protsessid ohuteavituse väljasaatmisel.
Ühelt poolt on teavituskampaaniat rohkemal või vähemal määral tehtud ja inimesi on sireenidest teavitatud. Teisalt on pisut segadust ikkagi selles osas, kuidas tavainimene peaks toimima. Üks ütleb, et tuleb võtta rahulikult ja mitte kuhugi minna pole vaja. Teisalt loeme kohaliku omavalitsuse koduleheküljel olevast infoteatisest tumedalt trükitult järgmist lauset: „Sireenid annavad märku, et varju kohe lähimasse siseruumi.”
9.05.2025
blog comments powered by Disqus