Kas mehed on tugevam või nõrgem pool, jääbki lõputuks vaidlusteemaks umbes nagu “kumb oli enne, kas muna või kana?” Jäägu igaühele siin oma arvamus, ent julmad arvud annavad väga üheselt mõisteteva vastuse – Eesti mehed surevad keskmiselt 12 aastat varem kui naised.
Eile alanud meeste tervise nädalal püütakse mõningaid selle põhjuseid lahti arutada. Tavaliselt loetakse algatuseks üles rida pahesid, mis loomulikult õiged: mehed joovad, suitsetavad, õgivad, laisklevad, liiderdavad ja on üleüldse pahad ning vastutustundetud nii enda kui teiste suhtes. Paraku annab taoliste käibetõdede ülekordamine suhteliselt harva tulemuse. Pigem mõjub vaid eneserahustusena neile, kes tublid, targad ja head, ent tegelikke murelapsi ehk siis keskmisi eesti mehi ei aita. On siis enne näägutamine kedagi ravinud?
Siiski on neid, kes suudavad näha põhjuste ja tagajärgede seost. Arukamad meestearstid on juba mõnda aega kinnitanud, et Eesti meeste tervise suurim vaenlane on stress. Kahjuks ei ole meie ühiskond aga veel nii kaugele arenenud, et stressi, depressiooni või ka alkoholismi pidada haigusteks, mis vajavad ravi. Mida hiljemaks sellega jääda, seda raskem ja kallim on edu saavutada. Lihtsa tõsiasja, et nii nagu on erinevad inimeste füüsiline tervis ja jõud, on erinevad ka vaimne tervis ja vastupanuvõime, peaks siiski juba koolis selgeks saama.
Isegi siis, kui tunnetatakse, kuidas pidev stress tapab töövõime ja elulusti, püütakse edasi rabada ja arsti juurde minekut vältida. Veel hullem – tavaline eesti mees ei julge oma nõrkusi tunnistada ei oma lähedastele ega iseendale. Ometi saab probleeme lahendama asuda alles siis, kui neist teadlikud ollakse.
Õnneks vilksatab siiski hetki, kus eesti mehed suudavad end näidata tavapärasest avatumana ja endale tähelepanu tõmmata ka rõõmsama poole pealt. Seda kinnitab kasvõi nädalavahetusel Rakveres toimunud lahe meeste tantsupidu, mis tuhandeid uudistama meelitas.