JUHTKIRI. Maade deklareerimise tähtaega tuleb pikendada

Olgugi, et Riigikogu maaelu komisjon tegi ettepaneku pikendada põllumaade deklareerimise tähtaega 12. aprillini, pole uut tähtaega veel kinnitatud ja endiselt tuleb hakkama saada 15. märtsiks. Selleks ajaks on põllumeestel muidugi üsna raske oma pabereid korda saada.

Jõgevamaa põllumeestel on veel raskem toime tulla, sest meie maakonna aerofotod valmisid kahjuks küllalt hilja ? alles siis, kui juba teistes maakondades ammu maid deklareeriti. Samas on Jõgevamaa olnud tänu küllalt headele maadele läbi aegade tugev põllumajanduspiirkond. Seetõttu on maade deklareerijaid palju ja PRIA kohalike ametnike töö pingeline. Ei aita siin pikendatud lahtiolekuajad ega laupäeviti töötamine. Järjekordi pole võimalik vältida.

Töö koormuse ja järjekordade vähendamise eesmärgil on PRIAle appi tulnud maaparandusbürood ja ka taluliidud. Samuti on vajalikku kaardimaterjali võimalik tellida interneti kaudu.

Paraku on nii, et kõik talunikud ei saa kasutada korralikku internetiühendust. Ja kehva ühendusega kaarte kätte ei saa. Nii et jääb üle ikkagi tulla PRIA büroosse.

Veel üks tõsine probleem on ilmsiks tulnud. Nimelt ei pruugi aerofotodel kajastatud põllupinna suurused tegelikkusega ühtida. Põhjuseks, et fotografeerimise ajal langes põlluäärtele võsa ja okste tõttu pikk päikesevari, seda eriti hommikuti ja õhtuti fotografeerimisel. Sellisel juhul tuleb aerofotol märgitud pindala vaidlustada ja lasta maatüki suurus üle kontrollida.

Taluliitudel tuleks kaaluda GPS mõõdistamise hulgiostu. Siis saaksid need probleemid maakonnas korraga lahendatud.

Toetust ei saa küsida teise grupi maade, näiteks püsirohumaade ehk 5-10 aastat rohumaadena arvel olevate maade osas. Samas saab aga toetusi küsida 2-3- aastaste ehk külvikorra alla käivate rohumaade eest. Kahjuks ei teadvusta veel paljud karmi tõsiasja, et pärast maade deklareerimist ei saa enam haritava maa üldpindala muuta.

blog comments powered by Disqus