Juhtkiri: Kokkulepe või streik?

Eestit võib tabada kõigi aegade suurim tähtajatu streik, kui nädala lõpuks bussijuhtide tööseisak ka linnadevahelist bussiühendust pakkuvatesse firmadesse laieneb.

Transpordi- ja teetöötajate ametiühingu plaan on selline, et teisipäeva, 11. detsembri õhtul kell üheksa alustavad streikimist kahe suure linna ? Tartu ja Pärnu ? linnaliini bussijuhid ja streigivad kogu 12. kuupäeva. Neljapäeval, 13. detsembril lisandub enamik maakonnaliinidest üle Eesti ning linnadevaheline liiklus on plaanitud katkestada laupäeval, 14. detsembril.

Tallinna linnatransport teeb 12. detsembri esimestel streigitundidel otsuse, kas liitutakse või mitte. Bussijuhid kasutavad laienevat taktikat, et olla säästlik oma streigifondi suhtes, andes samal ajal selgelt mõista, kui tõsine on nende soov tegelikult. Seega võib suur osa Eestimaast tõepoolest määramata ajaks bussiühenduseta jääda.

Jõgevamaal on vedajad esialgu ühistranspordikeskusele kinnitanud, et nemad streigiga kaasa ei lähe. Bussijuhid ei pea vajalikuks palga pärast streikida, sest on palgapäeval arvele laekuvate summadega seni rahul. Välistada ei saa siiski ka seda, et millalgi streigiga kaasa minnakse.

Riikliku lepitaja juures peavad delegatsioonid viimase hetkeni läbirääkimisi. Vooremaa on seisukohal, et kui töövaidlust saab lahendada laua taga, siis tuleks seda ka teha. Hoiame läbirääkijatele pöialt ja soovime neile kainet meelt ning mõistlikke kompromisse.

Töötüli tuleks lahendada siiski rahumeelsel teel, häid tavasid silmas pidades, et hoida ära bussijuhtide streik, mis halvab meie igapäevaelu üsna olulisel määral. 

blog comments powered by Disqus