Täna saab hiliskevadest suvi. Käes on suvine pööripäev ning täna õhtul kell 21.08 algabki suvi. Ööd nüüd õieti nagu polegi. Eriti täna, kui ühe ilusa legendi järgi kohtuvad viivuks Koit ja Hämarik ning jõuavad teineteisele vaid korraks käe anda. See tähendab, et on aasta kõige pikem päev ja kõige lühem öö. Põhjamaa kõige valgem aeg on just nüüd. Nii valge, et enam valgemaks minna ei saa.
Veel paar päeva, ja tulebki jaanipäev. Selle nädala laupäev on ühtlasi ka jaanilaupäev ja võidupüha. Nii et ees ootab igati suur ja tähendusrikas nädalavahetus. Kõikjal üle Eestimaa süüdatakse jaanitulesid. Kokku saavad sõbrad, omaksed ja lähedased. Jõulud ja jaanipäev ? kaks päeva aastaringis teineteise vastas panevad otsima hingelist tasakaalu ning toovad enamasti kuitahes kaugel viibijadki koju.
Jaanilaupäeval süüdatud tulel on justkui maagiline puhastav jõud, mis teeb mõtted selgemaks ja ärgitab igatsust millegi ilusa järele ning inimesed tunduvad olevat üksteise vastu hoolivamad. Pole siis imestada, et jaanipäevast ajendatud lauludki on vaid soojad ja positiivsed.
Loodus on täisjõus ja -ehtes ning jaanituled pannakse enamasti kõrgele kohale põlema, et need oleksid kaugele näha ja rõhutaksid päikese püha, nagu jaanipäeva juba kaugetest aegadest on teatud.
Jaanipäeva aegu on erilist väge mitte ainult päikeses, vaid ka taimedes. Seepärast kogutakse nüüd ravimtaimi, niidetakse heina ja tehakse saunavihtasid. Jaaniaeg seondub just eriti kaselõhnaga. Tuppa on jaanikaski toodud juba ammustest aegadest peale. Aga eks värke lõhnav kaseviht kuulub samuti jaanilaupäeva saunaõhtu juurde. Võib-olla viib mõni noormees tähelepanu märgiks vana kombe kohaselt kase tänavuselgi jaaniööl armsama akna alla. Ilmselt leiab keegi ka sõnajalaõie.