Juhtkiri: Kodupaiga kultuuriloo hõng kooliseinte vahel

Igal Eestimaa paigal on oma aja- ja kultuurilugu ning sellega seotud legendid. Ka legendaarsed, oma eluajal teistest enam ära teha jõudnud inimesed, keda üks või teine küla, linn või vald just enda omaks võib pidada. Ja hea on, kui see tundmine ja omaks pidamine juba koolilapses juurdub, kui noor inimene teab ja uhkust tunda oskab, et ta just Lutsu, Jakobsoni või mõne teise ajalukku läinud isiku kodupaigast pärit on. Veelgi parem, kui kool suudab oma seinte vahel luua ja hoida õhustikku, kus kohaliku kultuuriloo tundmine iseenesestmõistetav ja selles olulised isikud igale jütsile teada.

Meie maakonnas on nüüdsest juba kaks kooli, kus omakandi suurkuju kunstiteose vormis haridusetempli seinale on toodud. Aasta alguses, Oskar Lutsu 120. sünniaastapäevaks valmis kunstnik Kaire Nurgal rahvakirjaniku nime kandva Palamuse gümnaasiumi koridoriseinal maal Lutsu ja tema teoste ainetel. Esmaspäeval avati C. R. Jakobsoni nimelises Torma Põhikoolis sama autori töö, teemaks loomulikult Jakobson kui eesti põllumajanduse edendaja, kultuuri ja hariduse väärtustaja. Torma koolipere on elanudki aprillikuust alates Jakobsoni-aasta tähe all ja nii õpilaste kui õpetajate kinnitusel on Jakobsoni vaim nende majas sagedane külaline. Kooli direktori Toomas Aavasalu sõnul on põllumajandus heal järjel ka tänases Tormas. Ja küllap hinnatakse kooliski haridust ja haritust Jakobsoni vääriliselt.

Järjepidevus ja traditsioonide au sees hoidmine, oma juurte tunnetamine on noore inimese kujunemisel väga olulisel kohal. On suur õnn, et meie haridusetemplites seda mõistetakse ja selle nimel tegutsetakse. 

blog comments powered by Disqus