Ennevanasti ei saanud tütarlaps enne mehele minemisele mõeldagi, kui tal paras ports omatehtud riidekraami kaasavaraks valmis polnud. Sellepärast oli emadel aukohus oma käsitööoskusi tütardele edasi anda, et nad noorikutena perele ja suguvõsale häbi ei teeks. “Kaasavara kaotab tüdruku vead,” ütleb üks eesti rahva vanasõna ning teine kinnitab omakorda: “Kus naine narakas, seal lastel kaltsud kaelas”.
Naise nobedusest ja nutikusest on pere elujärg alati suuresti olenenud. Mehe ajada on aegade algusest olnud rohkem kodu- ja toavälised asjad. See, millega ja kuidas peret toita ja katta, jäi rohkem naisterahva hooleks ja tema on olnud ikka kodusoojuse looja ja hoidja. Käsitöö on üks, mis naisest naise teeb.
Nõukogude aja töötava naise juurde käsitöö justkui enam ei passinudki. Hinnas olid pigem naised tehases, liinitööl või masinaroolis. Nii hakkasid eevatütred tasapisi uhkust tundma selle üle, et nemadki saavad hakkama sellega, millega seni vaid mehed tegelenud. Muidugimõista kuulus ühe tööeesrindlasest naise juurde ühiskondlik tegevus. Lapsed kasvasid niimoodi nagu jooksval lindil ? lasteaias võõraste naiste hoole all. Näputööst ei maksnud mõeldagi, rohkem läks hinda defitsiitkaup, masstoode, mida kellelgi õnnestus imekombel hankida kas leti alt või leti pealt.
Kõik uus on teatavasti hästi unustatud vana. Nii on ka naiste näputööga. Elu paneb ise mõndagi õigesse paika. Ilmselt on eesti naise käsitööhuvi ikka nii vägev olnud, et päris maha pole seda saanud suruda mistahes võimud ja valitsused. Midagi tollest ürgsest vaimust on ilmselt ikkagi alles jäänud, ega muidu oleks käsitöötegijaid praeguseks nii rohkesti. Kes võtab kätte ja kutsub sookaaslased kursustele, kes asutab koguni käsitööpoe. Mustvee raamatukogus käivad naised näiteks juba aastaid iga nädal kord koos, uurivad uuemat kirjandust ning õpivad üksteiselt erinevaid käsitöövõtteid. Põltsamaal on koguni mitmeid käsitööseltse jne. Kui defitsiidist üldse kõnelda, siis on see just omatehtud ese, mis justkui kõneleb ja hingab ja milles on inimese head tahet ja soojust.