Juhtkiri: Kas vihma käest räästa alla?

Sotsiaalministeeriumi plaan teha psüühiliste erivajadustega inimestele peremaju, muutes nende elu mugavamaks ja inimväärsemaks, on ehk oma sügavama sisu poolest tervitatavgi, kuid nagu iga suurema reformi käigus, võib selgi puhul juhtuda, et tahtes kõiki muuta ühesuguseks, ei suudeta näha erandeid. Ja seetõttu lõhutakse midagi niisugust, mida ei peaks lammutama.

Nii ähvardab sellegi ümberkorralduse puhul, juhul muidugi, kui see lõppteostuseni üldse jõuab, vähemalt Võisiku hooldekodu töötajaid vihma käest räästa alla sattumine.

Plaan panna asutus alluma maavalitsuse asemel aktsiaseltsile meenutab kangesti kunagist maakonnahaiglate sulgemise kava, mille puhul tänaseks on ammu selgunud, et see polnud mingil juhul arukas mõte.

Lugedes sotsiaalministeeriumi üllitatud riiklike erihoolekandeasutuste ja -teenuste reorganiseerimise kava, ei tundu sugugi veenev, et kogu vana süsteemi lammutamisest ja uute majade ehitamisest hakkab paugupealt palju raha kokku voolama, kuid suuremaid palku ja paremaid tingimusi lubab see kava suure suuga küll kõigile asjaosalistele. Pealtnäha üsna vastutustundetult, rääkimata sellest, et kõnealune kava ei ütle midagi selle kohta, mis saab praeguste suuremate hooldusasutuste töötajatest, kes reeglina elavad oma töökoha lähiümbruses. Põltsamaa piirkonnale tähendaks see ju paljude inimeste töökohakaotust, rääkimata sellest, et tundub ülekohtune ja rumal lõhkuda hästitoimivat kollektiivi, kus valitsevad head meeskonnasuhted ja kus hooldeteenust vajavad kliendid on tõesti hoitud ja ka mitmekesisele huvitegevusele motiveeritud.

Kindlasti on Eestis hooldekodusid, kus asjalood pole sama head ja kindlasti tuleb kusagil midagi muuta, kuid see aeg, kus pikemad lõigatakse lühemaks ja lühemad venitatakse pikemaks, peaks ju minevik olema. Seda, kuidas raske emotsionaalse pingekoorma all edukas ja tubli olla, eluga hakkama saada ja üksteist hoida, võiksid Võisikule õppima tulla nii väiksemate hooldeasutuste töötajad kui ka sotsiaalministeeriumi ametnikud. Oma silm ju ikka kuningas ja ehk siis ei saadakski reorganiseerijad Võisiku rahvast vihma käest räästa alla. 

blog comments powered by Disqus