Juhtkiri: Kas lugu maakondadest hakkab lõpule jõudma?

Eelmisel neljapäeval kirjutas Vooremaa, et alates tänasest suletakse senised väikesed, kahe inimesega töötanud haigekassa teenindusbürood, nende hulgas ka Jõgeva oma.

Ilmnes, et see otsus oli üllatus ka inimestele, kes tavaloogika järgi oleksid pidanud seda ette teadma. Seekord nad kas ei teadnud või uskusid ehk liialt sotsiaalminister Jaak Aabi hiljuti antud lubadust nimetatud muudatust mitte teha ja haigekassa kontorid rahule jätta. Seda on öelnud Jõgeva maavanem. Paraku nii ei läinud.

Edaspidi peame siis, kui vajame abi, konsultatsiooni, blankette või mida iganes muud haigekassast, seadma sammud Eesti Posti lähimasse kontorisse. Eks see harjumatu ja vähemalt esialgu ka pisut võõrastav ole. Meie maavanem on kuuldavalt avaldanud  kõige valjemat protesti selle uuenduse kohta ja eelmisel reedel saatis ta koos Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehega ka tauniva märgukirja haigekassa juhatuse esimehele.

Haigekassa juhtkond on küll põhjendanud, miks uus kord peaks olema parem, kokkuhoidu võimaldavam ja innovaatilisem ning et abivajajatel on edaspidi kõik võimalused hädavajalik korda ajada postkontorites, posti teel või ka Internetti kasutades.

On muidugi hea kui tekib juurde uusi võimalusi ja valikud, see on ka Vooremaa arvates igati kasulik. Kiuslikult tekib aga samas küsimus õigustest ja kohustustest. On ju inimesel  lausa põhiseaduslik õigus saada kvaliteetset tervishoiuteenust. Riigil omakorda on kohustus selline teenus oma kodanikele tagada.

Täna pole küll kellelgi seda kindlust, et väita, nagu oleks uus, postkontorite kaudu kavandatav haigekassa teenuste pakkumine midagi paremat senisest. Büroode sulgemise põhjendus, nagu ikka sellistel puhkudel, on aga jällegi kokkuhoius. Ehkki tundub ülimalt küsitav planeeritav umbes kolme miljoni kroonine kokkuhoid haigekassa miljarditesse küündiva eelarve juures, aga mine sa tea, kes kopikat ei korja…..

Pigem on siin siiski tegemist laiema küsimusega ehk kas Eestimaa ongi nüüd ikkagi kusagil ametkondades ära jagatud mingiteks toimealadeks või oblastiteks ja lugu 15 maakonnaga Eestist hakkab lõpule jõudma. Küll oleks hea, kui see veel nii poleks.

blog comments powered by Disqus