Juhtkiri: Kaks Jõgevamaad

Nii nagu räägitakse kahest Eestist, võib rääkida ka kahest Jõgevamaast. Ühelt poolt edukalt internetiseeritud piirkond ja teisalt ülinappide interneti kasutamise võimalustega vallad. Kui Saare ja Torma, aga ka Pala ja Kasepää vallas pole võimalik näiteks rahvastikuregistrisse pääseda, et surmatunnistus välja anda, siis on asjad ikka väga halvasti.

Saare vallavanem Jüri Morozov on probleemist juba aasta tagasi ka valitsust teavitanud, tulemus on kahjuks null.

Torma vallavanem Riina Kull sai väga kurjaks, kui 27. jaanuari Vooremaas oli ära trükitud uudisteagentuuri BNS nupuke, et vald pakub tasuta internetiühendust. Tegelikult on asjalood nii, et Torma vallas puudub internetiühendus vahel päevade ja nädalate kaupa. Teenusepakkuja TRL Group pole suutnud kasutajatele pidevat internetiühendust pakkuda.

Ka maavanem Margus Oro oli teisipäeval IT-alasel seminaril “Kas oled näinud e-tiigrit Jõgevamaal” sunnitud tõdema, et Mustvees ta e-tiigrit küll ei näinud. Põltsamaal lootis ta näha vähemalt tiigri sabagi.

Elion on küll Torma vallale ja piirkonnale oma ettepanekud teinud, kuid ülejäänud Peipsi piirkonnaga pole midagi ette võetud. Suurt teenusepakkujat ei huvita hajali asuvad üksikud majapidamised, nende internetiseerimine on tehniliselt keeruline ja kulukas, samas pole sealtkandist loota ka jõukaid suurkliente, kes teenused heldelt kinni maksaksid. Kui riiklikul tasemel võetakse vastu otsus, et kõik peavad saama kiire internetiühenduse (nn universaalteenus), siis see ka saadakse, vastasel juhul määravad tegevuse ärilised aspektid.

Lahendusi otsitakse. Muuseas, ka kohalik omavalitsus saab siin midagi ära teha, näiteks võtta Ericssoni punti ja paar raadiolinki püsti panna, kust siis WiFi laiali vedada.

Tädi Maali aga ei jõua endale kunagi kallist kahepoolset satelliitsidet muretseda. Kuigi arvutist pangaülekandeid teha ja lapselastele mõnikord e-kirju saata sooviks temagi.

IT ei ole mõeldud selle jaoks, et inimesi hirmutada, vaid selleks, et iga Jõgevamaa elanik saaks paremaid teenuseid, mugavamalt suhelda riigiga, oma sõpradega ükskõik, mis asjus. Kuni on kaks Jõgevamaad, jääb ülaltoodu nn teisele Jõgevamaale vaid ilusaks unistuseks.

blog comments powered by Disqus