Juhtkiri: Kaitseväeteenistus poole aasta peale? Miks ka mitte!

Kaitseministeerium on kaalumas senise 8-11 kuu asemel kuuekuulist kaitseväeteenistust. Põhjus on proosaline – kaitseväel pole nii palju kasarmuid, õpperuume ja harjutusväljakuid, et suuremat osa kutsealustest ära majutada ning õpetada. Sellepärast ka võimalik pooleaastane teenistusaeg.

Vooremaa tegijate hinnangul peaks see hea ettevalmistuse ja intensiivsema väljaõppe korral olema täiesti võimalik.

Hoopis hullem on aga olukord noorte meeste füüsilise ja vaimse tervisega, nii et lõpuks tekib küsimus, kes üldse kaitseväkke sobibki.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni statistika on igal juhul väga murettekitav. Ajavahemikul 2006. aasta 1. detsembrist kuni 2007. aasta 1. detsembrini läbis arstliku komisjoni üle kümne tuhande kutsealuse, neist vaid 23 protsenti olid tervisliku seisundi poolest tegevteenistuseks kõlblikud ning 13 protsenti tegevteenistuseks kõlblikud piirangutega. Tegevteenistuseks mittekõlblike osakaal oli 30 protsenti arstliku komisjoni läbinutest ning ajutiselt mittekõlblikke oli 34 protsenti.

Arvutiajastu laste tervisehädad algavad vähesest liikumisest ja istuvast eluviisist. Nii ongi kaitseministeerium suure küsimärgi ees, kellega ikka oma kasarmuid ja õpperuume täita. Põdurad sinna ei sobi. 

17. aprill 2008

blog comments powered by Disqus