JUHTKIRI: Jõgeva ?ansid

Jõgeva Viljahoidlas oleks Eesti Viljasalvele hea asupaik, juhul kui otsustatakse see asutus Tallinnast välja viia. Kesk-Eesti, raudtee ? midagi paremat ei oska tahtagi. See on üks võimalikke arengustsenaariume. Jõgeva on põllumeestele hea paik.

Viljasalv teenindab eelkõige põllumehi, Tallinna ümbruses on aga jäänud alles vähe põllumajandust, firma põhiklientuur asub kaugemal. Ainus viljasalve omanduses olev elevaator Tallinnas Hiiul on väga halvas asukohas. Ees on Kopli jaam, mis on tõsiselt ummistunud. Ka on problemaatiline vilja Kopli sadamasse toimetamine raudteed mööda. Põllumehed ei pääse suurte autodega Hiiule, sest väga paljud ümberkaudsed tänavad on raskeveokitele suletud.

Nii et Jõgevale tulek ei olekski nii väga utoopiline mõte. Ja kunagi on ka seda arutatud.

Kui täna tuleks Eesti Viljasalv Tallinnast välja viia, siis on küsimus ainult selles, kuhu saaks sobiva opereerimiskeskuse, nagu näiteks on Jõgeval Viljahoidla pankrotivara või Rakveres samuti tõenäoline tulevane pankrotivara.

Ainult Eesti Viljasalve kontori Tallinnast välja kolimine ei anna mingit erilist efekti. Kontorihoone on praegu Tallinnas Eesti Viljasalve oma, renti selle eest ei maksta. Hiiu elevaatoriga aga tuleks küll midagi ette võtta, sest seal pole võimalik viljaga normaalselt toimetada.

Jõgevale tulekuks peaks viljasalv ostma Jõgeva Viljahoidla pankrotivara. Jõgeva Viljahoidla on igati atraktiivne koht, aga 10 miljonit on lihtsalt natuke kõrge hind, sest viljahoidlasse tuleb veel väga palju investeerida, väidab tänases Vooremaas Eesti Viljasalve kolm nädalat juhtinud Jõgevamaalt pärit Arvi Tupits.

Kaks normaalses korras objekti viljahoidlas on kontorihoone ja kaalumaja. Kõik ülejäänu on korda tegemata. Raudteekaal on küll olemas, kuid raudtee laadimissõlm on puudu. Viljahoidla pankrotivara ostmine tähendab koha ostmist koos kaalu ja kontoriga, ülejäänut tuleb hakata looma. Osa ladusid on muidugi paremas korras, osad aga üsna armetus seisus,» arutles Tupits.

Võib juhtuda, et Jõgeva Viljahoidla võlausaldajate üldkoosolekul tuleb veel üks kord pankrotivara hinda langetada, aga sellest saab täpsemalt rääkida alles mai keskel.

On räägitud võimalusest, et Eesti Viljasalve ülesanded võtab üle AS Werol Tehased. See võiks olla üks võimalustest. Jutt on konkreetselt riigireservi ehk julgeolekuvaru hoidmisest, mitte viljasalve kogu tegevusest. Lisaks julgeolekuvaru hoidmisele tegeleb AS Eesti Viljasalv vilja, maisi, söödalisandite jne impordi, kokkuostu ja turustamisega.

blog comments powered by Disqus