Juhtkiri: Internet kui aken maailma, raamatud kui uks iseendasse

Tänase Vooremaa üheks rõõmusõnumiks on kahtlemata see, et Jõgevamaa kümme valda saavad riigi abil korraliku internetiühenduse.

Programmi “Külatee 3” raames saavad püsiühenduse Jõgeva, Pajusi, Puurmani, Tabivere, Palamuse, Torma, Saare, Kasepää ja Pala vald. Tegelikkuses peaks see ammune unistus teostuma järgmise aasta mais.

Mida tähendab internet tänases maailmas, pole enamikule meist ammu enam vaja seletada. Internet kui aken maailma muudab kaugused lähedaseks ning pakub ammendamatut võimalust kõikvõimaliku info hankimiseks ja suhtlemiseks, töö tegemiseks ja lõõgastumiseks.

Eriline tähtsus on internetil just maakohtades, sest pole ju vahet, kas istuda arvuti taga Tallinnas või Tormas, sõber Ameerikast või Austraaliast on ikka sama kaugel ja lähedal.

Kui noorem põlvkond tunneb end juba suuremas enamuses helendava ekraani taga nagu kala vees, siis tegelikult ei maksa seda netivärki karta ka kõige vanematel inimestel. Väga paljud pensionäridki, kel arvuti kasutamise võimalus, on selle juba omaks võtnud. Jaksu uute võimaluste avastamisel!

Tänases laupäevases lehes on intervjuu maakonna keskraamatukogu uue direktori Rutt Rimmeliga, kes muuhulgas ütleb: “Internet on majas olnud ju alles neli aastat, aga praegu ei kujuta enam ettegi, et kunagi üldse ilma selleta läbi saime.”

Ja jõuamegi interneti juurest tagasi raamaturiiulite juurde. Sest tegelikult on raamatud nii praegu kui tulevikus sama tähtis asi kui internet. Täpselt samuti võib öelda, et ei kujuta ette, et kunagi ilma raamatuteta läbi saame.

Jah, internet on üha avaramaks muutuv aken maailma, võttes paljuski üle rolli, mida aastasadu täitsid raamatud. Aga kaugeltki mitte täielikult ja lõplikult. Tänapäeval on raamatud paljuski nagu uks iseendasse, mille vahelt sisse vaatamata ei saa õieti aru ka maailm täheruumis toimuvast.

Lugemine loeb jätkuvalt, ja üha enam hakkab lugema. Helendava arvutiekraani lummus ei saa kunagi asendada hea raamatuga kahekesi veedetud tundide tunnetuslikku väärtust.

Nii ongi internet ja raamatud tegelikult ühe ja sama puu harud, mis aitavad meil paremini mõista ja mõtestada nii maailma, teisi inimesi kui ka iseennast.

blog comments powered by Disqus