JUHTKIRI: Ikka prügist. Õudusega

Tarbijal on väga lohutav teada, et uuest aastast võib tal prügiga ilmselt probleeme tekkida. Kuni uue aastani toimub jäätmetevedu Jõgevamaa asulates ja linnades vana korra kohaselt ja seniste vedajatega. Alates 1. jaanuarist, kui hakkab kehtima uus jäätmeseadus, korraldatakse kõikides omavalitsustes konkreetsete tingimuste järgi konkursid jäätmekogujate leidmiseks. Kuidas see täpselt olema saab, ei oska praegu keegi vastata. Hetkel koostavad omavalitsused jäätmehoolduskavu, jäätmetetekitajate registreid ja täiendavad jäätmehoolduseeskirju.

Liigub isegi jutte, et kohalikud omavalitsused tahavad pöörduda keskkonnaministeeriumi poole ja paluda ajapikendust.

Reaalne on, et uute vedajatega jõutakse lepingud sõlmida 2005. aasta esimeses või teises kvartalis. Seni korraldavad omavalitsused jäätmemajandust 1999. aastal vastuvõetud jäätmehoolduseeskirja alusel

Uuest aastast alates hõlmatakse kõik tiheasustusala jäätmetekitajad ? kortermajade elanikud ja ka eramute, suvilate omanikud, väikeettevõtted ning kontorid ?automaatselt jäätmekogumissüsteemiga. Kõik peavad hakkama jäätmete äravedamise eest maksma.

Paraku ei tähenda maksmine veel seda, et inimesed on päevapealt teadlikuks saanud ja ei vea enam oma jäätmeid suvalisse metsatukka.

Ausalt öeldes on kodanikule väga tähtis, et ta teaks, kuhu saab viia oma vanad ajalehed, klaastaara, vana elektri- või gaasipliidi, külmiku, pesumasina. Head jõgevamaalased, kas teie teate, kuhu viia oma vana elektripliit, teler, rikki läinud arvutimonitor? Kas panna need prügikasti või prügikasti kõrvale? Meie Vooremaa toimetuses küll kahjuks ei tea.

blog comments powered by Disqus