Juhtkiri: Eelnõu polegi nii halb

Justiitsministeeriumis koostatud uue korrakaitseseaduse eelnõu on pälvinud palju pahameelt ja vastuseisu. Eriti ettepanekute osas, mis lubavad avalikes kohtades vaba(ma)lt alkoholi juua ja ka alasti olla. Keelatud oleks see vaid juhul, kui “teisel isikul häiritakse sellega oluliselt avaliku koha sihipärast kasutamist”. Millal niisugune häiriv olukord tekib, pole eelnõus täpselt kirjas ja selle piiri leidmine jäetakse politsei mureks.

Eestlased on niigi joomise poolest tuntud ja alkoholipoliitika siin üliliberaalne, nüüd lastakse ohje veel lõdvemale, pahandatakse. “Kui antud seaduse muudatuse peamise sihtrühmana nähakse võimalikke soliidseid veinimaitsjaid pargis, siis unustatakse ära kindlasti suur hulk kodanikke, kellele selline seadusega antud luba kannab ainult ühte sõnumit: nüüd võib veel rohkem juua ja ükskõik kus,” ütles AVE tegevjuht Lauri Beekmann.

Eelnõu on siiski vajalik, leiab Vooremaa. Sest seni on avaliku korra reeglid üleriigiliselt seadusega reguleerimata ja seaduse puudumisel täidavad tühimiku omavalitsuste eeskirjad ja määrused. Neid eeskirju on palju ja erinevaid ning kohati on need vastuolulised ja eelnõu autorite sõnul ahistavad ka põhiseaduslikke õigusi. Demokraatlikus riigis võib põhiõiguste olulisi piiranguid sätestada aga vaid seadusega. Segadus tuleks lõpetada ja vastav seadus teha. Samas on võimatu, et seadusse saaks kirjutada detailideni täpsed juhised kõige kohta, midagi jääb alati lahti seletamata. Kuid seaduseandja peab tagama vähemalt selle, et õigusakt oleks üheselt mõistetav ega tekitaks liigseid pingeid valestimõistmise või mitutpidi tõlgendamise tõttu. Antud eelnõu puhul pole kindel, et võime väga palju loota vaid moraalile või üldtunnustatud tavadele. Mõistlikud inimesed järgivad neid niikuinii. Vabamalt, et mitte öelda kontrollimatult saaksid käituda aga need, kes ka seni pole eriti millegagi arvestanud.

Vooremaa loodab, et kui eelnõu avaliku arvamuse kompamise läbib ja saadud kriitikat arvesse võttes kõige suuremat pahameelt tekitanud ettepanekutes parandused ja täiendused tehakse, saab tulemus parem. Ikka selleks, et me ükskord ka töövõimelise korrakaitseseaduse saaksime ja last koos pesuveega juba alguses minema ei viskaks. 

blog comments powered by Disqus