JUHTKIRI: Deklareerige oma tulud aegsasti

Vooremaa tuletab kõikidele tulude deklareerijatele meelde, et 31. märts pole enam mägede taga ? pea kolme nädala pärast peavad tulud ja kulud olema kokku võetud. Kes seni pole suutnud veel tuludeklaratsiooniga midagi ette võtta, peaks selle nüüd kas internetipangast või maksuameti koduleheküljelt lahti lööma. Kui internetiühendusega arvutit pole käepärast, tasub kohaliku maksu- ja tolliameti teenindusbüroost nõutada eeldeklaratsioon. 31. märtsile ehk 12. tunnile pole mõtet oma deklaratsiooni täitmist jätta. Aja- ja närvikulu on lihtsalt mõttetu.

Elektrooniline tuludeklaratsioon on aasta-aastalt üha rohkem populaarsust võitnud. Elektrooniliselt esitatavate deklaratsioonide suure hulga on küllap tänavu tinginud eelkõige maksu- ja tolliameti lubadus tagastada ülemakstud tulumaks viie tööpäeva jooksul.

Inimeste kogemused on väga erinevad, mõned maksumaksjad on saanud raha viie tööpäevaga tagasi, mõned mitte. On teada juhuseid, kus tagastatav tulumaks on laekunud deklareerija arvele vähem kui 24 tundi pärast deklaratsiooni esitamist. Samas ei ole harvad juhtumid, kui inimesed ootavad pikisilmi enammakstud tulumaksu, kuid seda pole kusagil, ehkki tuludeklaratsiooni täites on ilmunud ekraanile kiri, et kõik on korras.

Teada on, et eluasemelaenu võtjad peaksid olema valmis vajadusel oma dokumentidega maksuameti poole tõttama. Samuti tasub kõikvõimalike paberitega olla hoolas õppemaksu maksnud tudengitel.

Maksuameti koduleheküljel on info, et raha tagastatakse siiski kiirelt vaid deklaratsioonide puhul, mis ei vaja täiendavat kontrollimist. Kui inimene peab esitama täiendavaid dokumente, sisestatakse andmed käsitsi ja need vajavad täiendavat kontrollimist. Sel puhul tagastatakse enammakstud tulumaks üldise järjekorra alusel.

Raha ootavad inimesed peaksid tähele panema sedagi, et enammakstud tulumaks tagastatakse mitte viie kalendri-, vaid tööpäeva jooksul ning nii kiiresti ainult neile, kes on esitanud tulumaksudeklaratsiooni elektrooniliselt.

Üldjuhul ei saa praegu tulumaksu tagasi need, kes deklareerivad eluasemelaenu intresse, kuna vastav info laekub pankadelt väga visalt, selgub maksuameti koduleheküljelt.

Tänavu on nii, et veateate saavad kõik, kes eluasemelaenu deklareerivad, kuid see kõrvaldatakse, kui selgub et inimene on intresse tasunud ka eelnevatel aastatel. Praegu saadavad maksu- ja tolliametile tõendi eluasemelaenu intresside kohta Ühispank- ja Hansapank, kuid seda vaid kliendi nõusolekul. Probleeme on Jõgevamaal olnud ka tõendite saamisega mõnedelt koolitusfirmadelt ja erakõrgkoolidelt õppemaksu tasumise kohta. Vajalikud dokumendid võib viia lähimasse maksu- ja tolliameti büroosse isiklikult, aga aktsepteeritav on ka faksitud või posti teel saadetud koopia.

Ometi peab nentima, et maksukonsultandiga ühenduse saamine ei ole just kerge ülesanne. Maksuhaldurid soovitavad infotelefonile helistada hommikul vara või õhtul hilja, siis on ühendust lihtsam saada.

blog comments powered by Disqus