Juhtkiri: Asendusteenistus on talunikele möödapääsmatult vajalik

Algusfaasis on projekt, mis peaks loomi pidavate talunike igapäevasele töökoormale tooma leevendust. Ja seda mitte selles mõttes igapäevasele, et töö on tavaline, vaid loomade talitamine nõuab iga päev suurt tööd ja vaeva.

Töötatakse välja ja rakendatakse ellu talupidajate asendusteenistus. Talupidajate keskliit koolitab tulevaks sügiseks välja 80 asendustalunikku, kes hakkavad talupidajatele-loomakasvatajatele puhkust andma.

Linnamees võib mõelda, et talupidajat ootab asendusteenistuse näol mingi soodustus. Tegelikult on asi sellest kaugel, pigem on kõne all elementaarsete inimõiguste tagamine. Kogu taasiseseisvuse aja on loomapidaja pidanud loobuma mitte ainult iga-aastasest puhkusest, vaid ka iganädalasest kahest puhkepäevast. Paljud talupidajad tegutsevad FIE-dena, kellele ka seadus puhkust ette ei näe.

Paljukorratud tõde: inimene pole perpetum mobile. Ilma puhkuseta pidev töötamine tekitab püsiva väsimuse, mis toob stressi ja see põhjustab omakorda töövõime languse ? ja seda vaid kergemal juhul. Seega on asendustalunik möödapääsmatult vajalik. Imestama paneb, miks riik ei ole seni oma päevast päeva töötavatest alamatest hoolinud

Eestis on kokku umbes 2000 talu, mille töötajatel on seadusejärgne õigus asendajat saada. Jõgevamaal on selliseid talusid alla 40, ütles Ida-Virumaa Talupidajate Liidu (IVTL) direktor Arvo Aller möödunudnädalasel infopäeval maavalitsuses. Ning soovitas projekti vastu sügavamat huvi tundjatel ühendust võtta IVTL-ga.

Miks ei leia me Eestimaa Talupidajate Keskliidu juhitava projekti partnerite nimekirjast teiste maakondlike talunike esinduste hulgast Jõgevamaa Talupidajate Liitu?

Jõgevamaa talupidajate esindusorganisatsioon vaagub hinge, ilmnes eilsel liidu koosolekul. Liikmete arv on vähenenud, olemasolev eelarve ei võimalda iseseisvat tegevust jätkata, väitsid juhatuse liikmed. Süüdistada ei saa aga konkreetselt kedagi, sest juhid on tihti vahetunud ning rasked ajad kestnud juba neli aastat. Päevakorras olnud liitumisest Jõgevamaa Tootjate Liiduga aga ei saanud seekord asja: 41 kohalolnud liikmest hääletas ühinemise poolt 25 inimest, vaja läinuks aga 28 häält.

Loodetavasti ei jää jõgevamaalased, ei talupidajad ega väljakoolitatavate asendustalunike kandidaadid, asendusteenistuse projektist siiski kõrvale.

blog comments powered by Disqus