Jõgevamaa koolivõrgu arengukava järgi paneb mõne aja pärast uksed kinni 6 algkooli, osa gümnaasiume muudetakse põhikooliks. Põhjus on proosaline ? lapsi lihtsalt pole ja mõne mudilase pärast omavalitsused tervet kooli ülal pidada ei jaksa.
Kavandatavat järjekordset uuendust ellu viies ehk haridusosakute süsteemi koolijuhtidele tutvustades suutis haridusminister Toivo Maimets rahustada vaid neid, kes tõeliselt kaugel kolkakülas koole peavad ? midagi pole teha, näiteks kaugel Ruhnu saarel tuleb ka paari lapse pärast kohalikku algkooli üleval pidada. Kas ka mandrile tunduvalt lähemal Kihnu saarel? Või mida teha näiteks Sadukülas või Sadalas?
Üks on selge ? haridusosakuta või senise süsteemi järgi, kuid algkool peab Vooremaa hinnangul lapsele kodu lähedal olema. Pole mõeldav, et väike koolijüts sõidab igal hommikul kolmkümmend kuni kuuskümmend kilomeetrit kooli, ükskõik kas siis soojas koolibussis või vanematega autos. Lapse jaoks on mitu tundi varem tõusmine ja õhtupoole koolibussi või ema-isa ootamine mõttetu. Siis tulevad veel kodused ülesanded ja magama saab hilja. Nii venib väikese tööpäev pikemaks kui täiskasvanul.
Ega gümnaasiumiõpilaste olukord parem pole, kuid nemad suudavad pikki vahemaid paremini taluda. Võimalik, et tulevikus saavad gümnaasiumide juures olema internaadid ja iga päev ei peagi kaugemad õpilased kodu vahet sõitma. Näiteks Saaremaa Ühisgümnaasiumis on õpilaskodu aastaid olemas olnud. Üle Saaremaa tulevad sinna noored kokku ning sõidavad alles reedel koju. Jälle järelemõtlemise koht nii omavalitsus- kui ka koolijuhtidele.