Täna annab Põltsamaa kultuurikeskuses kontserdi Põltsamaa linnaorkester, tähistamaks 140 aasta möödumist kohaliku puhkpilliorkestri loomisest. Sada kuuskümmend viis aastat tagasi loodi Põltsamaal segakoor, mis on praegu teadaolevalt Eesti segakooridest vanim.
140 aastat on iga, mille puhul järjepidevusest rääkimine lausa kohatu tundub. Traditsioonid räägivad selget keelt – Põltsamaa rahvas on kultuuri- ja muusikalembene.
Kes kõik pole orkestrit juhatanud! Põltsamaa pasunakoori asutaja Tõnu Omeli juhatusel mängis omal ajal kaasa Karl August Hermann, kes hiljem ise orkestrit juhatas. Edaspidistest aegadest väärib märkimist, et Põltsamaa orkester on olnud ka II Eesti Üldlaulupeol osalejate ridades. 1892. aasta juulikuus Põltsamaal korraldatud suurel kontserdil esines siinne pasunakoor koos seitsme laulukooriga. Kahe aasta pärast oli aga koos kohalike puhkpillimängijatega esinemas üksteist laulukoori ning sellel kontserdil olevat dirigent olnud Miina Härma.
Alates 1955. aastast hakkasid aga Voldemar Lemmiku juhatusel pillimängu õppima ka naised. Sellest saigi alguse Eesti esimene ja ilmselt seni ainus naispuhkpilliorkester.
Üheks tänase Põltsamaa Linnaorkestri hiilgeajaks võibki vahest pidada seda, kui 1955. ja 1956. aastal mängiti end vabariiklikul klubiliste asutuste ülevaatusel esikohale. Kahel korral aastas anti iseseisvaid kontserte ning esineti Eesti Raadioski. 1963. aastal tunnustati Põltsamaa puhkpilliorkestrit isetegevusliku rahvaorkestri aunimetusega.