JSL Kalju sportlik juubeliaasta

Tänavune aasta on Eestis kuulutatud liikumisaastaks. Jõgevamaalasi võiks agaramalt sporti tegema innustada aga ka asjaolu, et meie maakonna spordiliit Kalju tähistab tänavu 25. sünnipäeva.

Tähtpäeva puhul korraldab spordiliit juubeliseminari (see leiab aset 4. novembril Põltsamaal), kus võetakse kokku eelmisest juubelist möödunud viie aasta tegemised ning peetakse meeles tublimaid, ent Kalju juhatus leidis, et sündmust tuleks ka sportlikult tähistada. Nii kutsutigi koostöös mitme spordiala sektsiooniga ellu korrespondentsvõistluste sari. Korrespondentsvõistlused olid nõukogude ajal üsna levinud nähtus ja Jõgevamaal ette võetud katse nähtust taaselustada võib anda päris huvitava tulemuse.

Kergejõustikuvõistlus on juba toimunud, korv-, võrk- ja jalgpallivõistlus aga käivad.

Iga ala jaoks on välja mõeldud üks lihtne harjutus, mida igaüks saab kodus, koolis või trennis sooritada ja fikseeritud tulemuse Kalju e-posti aadressile (info@jslkalju.ee) saata. Kergejõustikus tuli näiteks viskepalli, oda või kettaga võimalikult täpselt tabada 25 meetri kaugusele maha asetatud nööri. Oma tulemuse saatis Kaljule 63 inimest ja kuusteist edukamat kutsuti 4. oktoobril Tabiveres peetud finaali, mille võitis Riho Kägo (Tabivere vald) Viktoria Lokteva (Jõgeva vald) ja Toomas Rosenbergi (Tabivere vald) ees.

Võrk-, korv- ja jalgpalli eelvõistlused käivitusid kõik 15. septembril ja finaalvõistlused on neil aladel vastavalt 22., 29. ja 30. novembril. Võrkpallis tuleb näiteks sooritada 25 sekundi jooksul võimalikult palju ülaltsööte vastu seina, korvpallis 25 vabaviset võimalikult väikese katsete arvuga sisse visata ning jalgpallis palliga žongleerida. Täpsemad juhendid leiab Kalju kodulehelt.

Tõeline rahvavõistlus

“Korrespondentsvõistlus on tõeline rahvavõistlus: osaleda võivad igas vanuses inimesed, ka need, kes pidevalt trennis ei käi,” ütles spordiliidu Kalju esimees Uno Valdmets.

Tema sõnul on Kalju juubeliürituste sarjas toimunud ka näiteks jalgrattaorienteerumine Kuningamäe orienteerumisrajal ja malepäev Põltsamaa ühisgümnaasiumis. Ees ootavad veel Jõgeva ja Põltsamaa vaheline sumovõistlus ja interneti-mälumäng, mille 25 küsimusele saab vastata 1.-27. novembrini. Kõigi võistluste parematele on ette nähtud auhinnad ja võita saab ka loosiauhindu.

Jõgevamaa spordiliidu Kalju täpne sünnipäev on tegelikult juba möödas: organisatsioon on asutatud 16. veebruaril 1989. Enne seda oli Jõgeva rajoonis (maakonna nime hakkas see kandma 1990. aasta algusest) mitu instantsi, mis spordielu korraldamisega tegelesid: rajooni spordikomitee korraldas maakonna meistrivõistlusi, maaspordiliidu Jõud rajoonikomitee kureeris majandite sporditööd. Ka Lillevere-nimelise kolhoosi spordikoolil ning Jõgeva laste ja noorte spordikoolil olid oma tegemised.

Siis tekkiski küsimus, kuidas asjad nii korraldada, et inimesed saaksid kõigile spordiga seotud küsimustele vastuse ühest kohast. Protsessi kiirendas asjaolu, et riigikord hakkas muutuma ning asutustel-ettevõtetel polnud enam huvi või võimalusi sporti senisel määral toetada. Seega tuli leida teisi rahastusallikaid.

“Jõgevamaa oli Eestis esimene, kes oma spordiliidu moodustas ja me saime n-ö katsejänestena päris palju nahutada. Ent paari järgneva aasta jooksul asutati teistes maakondades umbes samasugused organisatsioonid,” ütles Uno Valdmets ja lisas, et maavalitsuse vastava ala spetsialistiga (praegu on seal ametis terviseedenduse ja spordi peaspetsialist) on Kalju alati konstruktiivset koostööd teinud ning kummalgi on oma selge vastutusala.

Viie aasta märksõnad

Spordi jaoks raha leidmine on olnud kogu Kalju tegutsemisaja jooksul tõsine probleem. Omal ajal lepiti kokku, et spordiliidu eelarvest pool tuleb riigilt ja pool omavalitsustelt. Kalju tänavusest 116 000-eurosest eelarvest tuli aga ainult 13 000 maakonna omavalitsustelt, hoopis suuremad summad kultuuriministeeriumilt ja Eesti Olümpiakomiteelt (vastavalt 37 000 ja 30 000). Ka Eesti Koolispordi Liidult saadakse teatavad summad noorte meistrivõistluste korraldamiseks ja bürookulude osaliseks katmiseks. Projektidega on taotletud raha veel Eesti Kultuurkapitalist, Kohaliku omaalgatuse programmist ja Leader-programmist. Viimasest saadud summad on võimaldanud Kaljul soetada kahe juubeli vahel näiteks võistluste läbiviimiseks ja orienteerumise harrastamiseks vajalikke vahendeid ning trükkida ära Tiit Lääne koostatud Jõgevamaa spordiajaloo.

Viimast viit aastat iseloomustavaid märksõnu on Uno Valdmetsa sõnul veelgi.

“Oleme suutnud säilitada ja täiustada maakonna meistrivõistluste süsteemi ja kutsunud ellu koolidevahelised jõuproovid mitmel spordialal,” ütles Uno Valdmets. “Jõgevamaa koondis sai mullustel Eestimaa suvemängudel väikeste maakondade hulgas teise koha ja sama aasta Eestimaa talimängudel kolmanda koha. Muudel võistlustel on häid tulemusi saavutanud meie maadlejad, saalihokimängijad, võrkpallurid ja kergejõustiklased. Iseasi, kui suur on selles olnud Kalju roll.”

Valdmetsa sõnul on Kaljul käimas läbirääkimised Jõgevamaa Omavalitsuste Liiduga uue nelja-aastase lepingu sõlmimise asjus. Spordiliidu esimees avaldas lootust, et uude lepingusse kirja saav toetussumma ei ole eelmisest väiksem.

Jõgevamaa spordiliit Kalju

*Asutatud 16. veebruaril 1989.

*Maakonna spordi katusorganisatsiooni põhitegevuseks on liikmete ühistegevuse organiseerimine ja maakonna sporditegevuse koordineerimine.

*Liikmeteks on maakonna spordiklubid; praegu on liidul 30 liiget.

*Kaljut finantseerivad Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Jõgeva maavalitsus, kultuuriministeerium, Eesti Koolispordi Liit ja mitmed fondid. Umbes pool eelarverahast taotletakse projektidega.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus