Jõulurahu Jõgeva moodi

2. detsembril süüdati Jõgeva jõulukuusel esimene advendiküünal. Esimese advendipühapäeva värvus on valge ja sel päeval süüdatakse valge küünal, mis tähendab puhtust ning armu. Valge sümboliseerib puhtust, veatust, tõde ja süütust. Samuti on valge kerguse, lihtsuse, aususe ja lugupidamise värv.

Sel pühapäeval kuulutab Eesti Evangeelse Luterliku kiriku peapiiskop Andres Põder Jõgeval seitsmendat korda välja ülemaalise jõulurahu. Süüdatakse jõulurahu ning kolmanda advendi küünal. Käes on advendiaeg ja kohe kätte jõudmas jõuluaeg. See on andestuse aeg ja andmise aeg. Tulenevalt lähenevast aastalõpust, muutume sellel aasta viimasel kuul rutakateks, püüdes ära teha selle, mida me endale lubanud oleme.

Enese sisse vaatamise aeg

Kõik ootame jõuluvana kotist midagi sellist, millest oleme unistanud. On ootuste ja üllatuste aeg. Samas tahame ka alustada teistsugust ja  paremat elu. Samad ootused on ka aastanumbri vahetumisel. Kindlasti tahan, et  jõuluaeg ja uus saabuv aasta ulatuks meie sisemusse, et võiksime ka ise muutuda ilusamateks ja paremateks ilma tusameele ja kibeduseta südames. Et oleksime aina lahkemad, suuremeelsemad, julgemad ja targemad.

Hea, et tänavu on advendiaeg ka looduses  valge, et puhas valge lumevaip on katnud kinni pori ning annab juurde valgust meie hingele. Jõulud on uue alguse pühad. Soovin linnapeana, et jõulurahu pääseks iga inimese südamesse, kes Jõgeval elab. Naudime seda tunnet ja võtame aega elu üle järele mõelda. Kas oleme alati olnud õiglased ja head? Mõelgem siis ka sellele, mida saaks edaspidi paremini ja kenamini teha.

Keegi peab vastust kandma

Jagan teiega mõtteid ja emotsioone, mis on Jõgeva linna juhtimisel viimastel kuudel kogunenud. Täna, kus valitsemisperioodi lõpuni on jäänud alla aasta, ei ole linnaelanike suhtes aus seni püsinud koalitsiooni lammutada ega partnerite suhtes lugupidav senine töö unustada ja uusi toetajaid otsida. Õiglane on, kui otsuse teeb Jõgeva valija oktoobris kohalike omavalituste volikogude valimistel. Oleme valitsenud väga raskel perioodil, kus kulud on suurenenud ja tulud vähenenud. Pean tunnistama, et sel ajal on tulnud teha ebapopulaarseid raskeid otsuseid ja kindlasti on see mõjunud ka inimestevahelistele suhetele. Aga keegi peab vastutust kandma.

Ausus. Kui tihti valitakse selle asemel, et muredest ja probleemidest otse rääkida, keerutamise ja vassimise tee. Enamasti ei tee see olukorda paremaks, vaid muudab veel keerukamaks.

Usaldus. Mitu korda saab ühte inimest, organisatsiooni ja partnerit usaldada? Hea inimene on nõus usaldama ja andma uue võimaluse mitmeid kordi. Aga on juhuseid, kus usaldust kasutatakse ära ja seejärel taas keelitatakse: seekord läheb teisiti.

Koostöö. Iga koostöö saab ja peab olema kahepoolne. Koostöö aitab kaasa nii inimese kui ka linna arengule. Koostöö saab püsida vaid aususel ja usaldusel.

Viha on halb nõuandja

Viha. Mitu aastat peab ühte viha kaasas kandma, et ükskord kätte maksta lihtsalt kättemaksmise pärast? Kas on lihtsam elada vihaga või vihata? Viha on halb nõuandja.

Meenutuseks ja lõpetuseks Andres Põderi sõnad 2010. aasta jõulurahusõnumist: “Kodurahu, koolirahu, töörahu, öörahu, hingerahu, hauarahu… Jõulurahu kätkeb neid kõiki. See on enamat kui pühadekaunistus. See puudutab meie kodutunnet ja identiteeti, meie kokkukuuluvust ja sotsiaalset närvi, enda mõistmist armastust vajava ja jagava lapsena Looja suures peres”.

Kutsun kõiki inimesi tegema jõulukuul ainult head, hoidma lähedasi ja lõpetama vaenu inimestega, kellega ollakse tülis. Ja tulgu uus aasta ikka parem ning olgu selles rohkem ausust, usaldust ja koostööd.

i

KALMER LAIN, Jõgeva linnapea

blog comments powered by Disqus